Polskę obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Karol Tendera, były więzień obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Mężczyzna miał 98 lat. Ostatnie lata życia spędził na sądowej batalii z niemiecką stacją telewizyjną ZDF, która w 2013 użyła sformułowania „polskie obozy zagłady” wobec Majdanka i Auschwitz.

Karol Tendera urodził się w 1921 roku w Krakowie. Do Oświęcimia trafił w lutym 1943. Ostatnie dwa lata II wojny światowej przeżył w Czechach, w obozie Flossenburg.

„Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii. Oczekuję od sądu, że postawi temu tamę, mam nadzieję, że takie publiczne przeprosiny i zakaz sądowy pomogą” – napominał, zaraz po tym gdy w 2013 niemiecka ZDF posłużyła się kłamliwym określeniem „polskie obozy zagłady” w materiale promocyjnym swojego dokumentu.

W grudniu 2016 krakowski Sąd Apelacyjny prawomocnie nakazał niemieckiej telewizji zamieścić przeprosiny, uzasadniając to tym, iż ZDF dopuściła się kłamstwa historycznego i naruszenia dóbr osobistych Karola Tendery.

Przeczytaj również:  Poznań: Mężczyzna odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem

O śmierci niezłomnego bojownika o prawdę historyczną poinformował sam prezydent Andrzej Duda.

wiadomosci.dziennik.pl

(Visited 62 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj