Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wypowiedział się na temat zachowania Donalda Tuska w odniesieniu do śledztwa smoleńskiego. Nie szczędził przy tym słów krytyki wobec byłego premiera.

— Nie ulega najmniejszej wątpliwości w tej chwili w ocenie pozakarnej, że stosunek pana Donalda Tuska do całego śledztwa smoleńskiego był co najmniej niefrasobliwy. Polskie państwo pod przywództwem Donalda Tuska wykazało się wyjątkową słabością i bezradnością — mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9. Minister zabrał głos w temacie stale powracającego tematu śledztwa smoleńskiego, wyjaśniając, że wciąż prowadzone są działania mające na celu rozwiązanie tej zagadki.

— Są prowadzone w tym bardzo skomplikowanym śledztwie liczne czynności procesowe, których wyrazem są nowe ustalenia, jakie udało się uzyskać — podkreślił Ziobro.

Zobacz również: Pocieszające słowa Adama Niedzielskiego. Zdradził, kiedy zbliżymy się do normalności

Ponadto wskazał, że nowymi ustaleniami jest, chociażby potwierdzenie obecności substancji wybuchowych.

— Nie przesądzając ich ewentualnego charakteru znalezienia się na miejscu zdarzenia. Takie dane pochodzą m.in. z laboratorium Włoch, ale też i z Wielkiej Brytanii. Biegli nie przesądzali mechanizmu, w wyniku którego doszło do katastrofy. Natomiast wnieśli nowe istotne informacje, które były wynikiem bardzo skrupulatnego, długiego badania tysięcy próbek, które dostarczyła polska prokuratura. W międzyczasie przeprowadzono też ekshumacje, które pozwoliły wykazać jak w sposób zakłamany i z brakiem szacunku taktowano zwłoki polskiej elity w Rosji i w grobach znajdywały się szczątki różnych osób — zaznaczył Ziobro.

Przeczytaj również:  Małpia ospa. Dziennikarz TVP Info: „Jak tylko dojdzie do eskalacji zarażeń…”

Zobacz również: Były minister Sławomir N. wyjdzie z aresztu [WIDEO]

Zdaniem ministra sprawiedliwości wszystko było wynikiem gruntownych działań prokuratury, które powinno się było przeprowadzać już na początku śledztwa.

— Zawsze na początku śledztwa wykonuje się sekcję zwłok i bada się przyczyny, i mechanizm śmierci konkretnych osób. Tego nie było i to nadrobiła prokuratura. Wystąpiliśmy również na podstawie całości zgromadzonego materiału dowodowego do międzynarodowego zespołu wybitnych biegłych ze Stanów Zjednoczonych, którzy pracują teraz na tymi dostarczonymi przez poszczególne ośrodki badawcze z Europy danymi. Przygotowują całość opisu przebiegu tej katastrofy, jak do niej doszło. I to jest proces, który się dzieje — mówił minister Ziobro.

źródło: niezalezna.pl

(Visited 171 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj