W notatce, która została opublikowana w 2008 r. czytamy, że słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego są powodem „poważnego rozdrażnienia Moskwy”. Tymczasem były premier Donald Tusk mógłby wystąpić z „kontroświadczeniem”, by poprawić relacje polsko-rosyjskie.

Niedawno przypomniano notatkę z 2008 r. Została ona wysłana przez wojskowych polskich dyplomatów z Moskwy do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Co znalazło się w treści notatki?

Widnieją w niej sugestie, jak należy działać, by nie rozdrażnić Moskwy. Wskazano, że trzeba „zneutralizować” słowa prezydenta Kaczyńskiego, które ten kraj denerwują.

– Dla polskiej strony konieczne jest kontynuowanie istniejącej pozytywnej retoryki, choć w tej akurat kwestii zupełnie niekontrolowanym czynnikiem są wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego, które niekiedy stają się powodem poważnego rozdrażnienia Moskwy. W celu ich neutralizacji możliwe byłoby na przykład kontrświadczenie Donalda Tuska albo półformalne sygnały ze strony MSZ i rządu, że nie będą się podobnymi wypowiedziami kierować – czytamy.

– To jeden z wielu bardzo ciekawych dokumentów, które poznaliśmy dzięki publikacji raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w sprawie Smoleńska 10 sierpnia 2021 r. – przyznał Michał Rachoń, dziennikarz TVP Info.

Przeczytaj również:  Babcia dała księdzu w kopercie 50 zł. Wzruszająca reakcja

Do sprawy odniósł się również polityk Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin.

– Pamiętam wywiad z 2014 r. Tuska, kiedy on podsumowywał siedem lat swoich rządów. W kontekście polityki zagranicznej powiedział wprost: jeśli chodzi o politykę wschodnią, robimy od samego początku dokładnie odwrotnie, prowadzimy odwrotną politykę w stosunku do tej, którą prowadzili Lech Kaczyński i Jarosław Kaczyński i jego obóz polityczny – poinformował Jarosław Sellin.

W jego ocenie odwrotność ta miała polegać na polityce „resetu” – ocieplaniu relacji z Rosją.

– Ekipa Tuska działała inaczej. W dużej mierze z powodu wyczuwania tego, czego oczekują od Polski Niemcy – żeby zachowywała się podobnie jak Berlin w stosunku do Rosji, czyli bliska współpraca gospodarcza i na końcu jakiś podział stref wpływów między Niemcami w Europie Wschodniej – dodał Sellin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Władimir Putin wygłosił ważne przemówienie. W jego trakcie wyraźnie unikał jednego słowa [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sośnierz ostro do ludzi żyjących z zasiłków: „Weźcie się do roboty!” [WIDEO]

źródło: Twitter

(Visited 194 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj