Polska zaczyna być bardziej doceniana za granicą. Polski rząd jest podziwiany za wdrażane wysiłki mające na celu uchronienie nas przed epidemią koronawirusa. W dzienniku „Le Monde” przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że UE nie do końca radzi sobie w obliczu tak wielkiego problemu.

Dodała, że po chwilowej destabilizacji UE wraca do równowagi, a kluczem do uzdrowienia całej Europy jest solidarność. Ursula von der Leyen jako doskonały przykład owocnej współpracy i solidarności podała polskich lekarzy pracujących we Włoszech.

— Wobec pandemii Europa musi być zjednoczona jak jeden mąż i przygotowana na potężne inwestycje i masywny budżet, gdy opadnie zagrożenie zarazy — napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Polityk apelowała, że wszystkim nam potrzebne są teraz siły, by „wspólnie zrobić to, czego nikt spośród nas nie byłby w stanie zrobić sam”. Niemka wyliczyła najnowsze decyzje europejskie, m.in. tę, która dotyczyła poluzowania zasad dyscypliny fiskalnej i zakazu pomocy państwa.

Umożliwiło to państwom UE zainwestowanie 2,8 biliona euro do walki z kryzysem. Najnowsze przedsięwzięcie, na którą UE przeznaczyła 100 miliardów euro, nazwana została „SURE” i ma na celu pomóc pracownikom zachować pracę, a firmom przetrwać najgorszy kryzys — wyjaśniła Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że UE nie zadowoli się półśrodkami. Wobec tego wezwała do „masowych inwestycji w formie »planu Marshalla»”. Po chwili dodała, że obecnie podejmowane działania służą ochronie Europejczyków.

— Wielkie sumy wydawane dzisiaj po to, by uniknąć jeszcze większej katastrofy, są inwestycją w przyszłą ochronę. Najważniejsza jest jednak wola wspólnej przyszłości, w której każdy jest solidarny z innymi — mówiła szefowa Komisji Europejskiej.

Na koniec jeszcze raz wyraziła wielkie uznanie dla polskich medyków, którzy niezmiennie sprawdzają się podczas pracy za granicą.

— Przykłady takiej solidarności to polscy lekarze, którzy jadą do Włoch i Czesi, którzy wysyłają miliony masek do Hiszpanii i innych krajów — powiedziała Urusla von der Leyen.

źródło: dorzeczy.pl

(Visited 74 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj