Viktor Orban podjął decyzję, że Fidesz opuści Europejską Partię Ludową. EPL przyjęła podczas głosowania nowy regulamin, który umożliwia zawieszenie nie tylko jednego europosła, ale całej partii członkowskiej. Zmiany w regulaminie poparło 148 posłów, a przeciwko było 28. 4 eurodeputowanych wstrzymało się od głosu.

Do tej kwestii stanowczo odniósł się Viktor Orban, który poinformował: — Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w ich zdolności do reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w EPL Fidesz zdecydował się opuścić partię — napisał premier Węgier.

W sprawie ciekawy jest pewien szczegół. Orban zwrócił się w liście do Manfreda Webera, który jest szefem frakcji EPP, ale zapomniał o szefie partii — Donaldzie Tusku.

Zobacz również: Wałęsa złożył życzenia byłemu przywódcy ZSRR: „Żyj pan nam długo i służ pan światu”

— Fidesz opuszcza frakcję EPP w Parlamencie, ale jeszcze nie ma decyzji o opuszczeniu partii EPP. Viktor Orban napisał do szefa frakcji @ManfredWeber, wciąż nie napisał do szefa partii @donaldtuskEPP. I nie wiadomo czy napisze — zauważył korespondent TVN24 BiS Maciej Sokołowski.

— Wg moich informacji z Budapesztu Fidesz jako partia nie zamierza opuszczać @EPP, Mimo że jej Europosłowie opuścili @EPPGroup w Parlamencie Europejskim… — dodał polityk PO Krzysztof Lisek.

W liście, który Viktor Orban skierował do Manfreda Webera, przywódcy europejskich chadeków, podkreślił, że to zagranie jest ciosem wymierzonym w Węgry.

Zobacz również: Tusk z obsesją o Kaczyńskim: Krok za krokiem próbuje wdrażać model węgierski, który polega na zduszeniu mediów

— Poprawki do regulaminu Grupy EPL są ewidentnie wrogim posunięciem wobec Fideszu i naszych wyborców. To jest antydemokratyczne, niesprawiedliwe i nie do przyjęcia. Dlatego kierownictwo Fideszu zdecydowało się natychmiast opuścić grupę PPE — przekazał Viktor Orban w liście.

— Nie pozwolimy, by nasi eurodeputowani byli uciszani i ograniczani w swoich możliwościach reprezentowania wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia ludzkiego pozostają naszym najważniejszym priorytetem. Dlatego też, po przyjęciu nowych zasad w Europejskiej Partii Ludowej, Fidesz postanowił ją opuścić — dodała wiceprzewodnicząca Fideszu, Katalin Novak.

Źródło: dorzeczy.pl, tvp.info, wiadomosci.onet.pl

(Visited 1 525 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj