Premier Węgier Viktor Orban w 2017 roku wraz ze swoim rządem przyjęli ustawę o szkolnictwie wyższym. Przyjęte przepisy uderzyły m.in. w założony z inicjatywy George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski.

Viktor Orban naruszył zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE postanowienia Karty praw podstawowych UE. Według orzeczenia TSUE, węgierska ustawa o szkolnictwie wyższym przyjęta w 2017 nie jest zgodna z prawem unijnym.

Przepisy przewidywały, że zagraniczne uniwersytety zostaną zobowiązane do prowadzenia działalności edukacyjnej wyłącznie w swoich krajach macierzystych. Ustawa wiązała działalność placówek z dwustronnym porozumieniem między węgierskim rządem, a krajem pochodzenia konkretnej uczelni.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł ponadto, że orzekł, że Węgry jednocześnie nie wywiązały się z zobowiązań w ramach Światowej Organizacji Handlu. Ustawa zaproponowana przez Fidesz wymierzona była przede wszystkim w uczelnię filantropa i spekulanta George’a Sorosa. Skutkiem tego była konieczność przeniesienia większej działalności uniwersytetu z Budapesztu do Wiednia.

Przeczytaj również: „To czystej wody sk…”. Wicerzecznik PiS nie wytrzymał

źródło: Tysol

(Visited 3 643 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Cejrowski nie wytrzymał: "Niemcy długo nie wytrzymali bez pakowania ludzi do obozów"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here