Rząd zapowiadał, że rodziny posiadające co najmniej czwórkę dzieci nie będą płacić podatku PIT (podatku dochodowego). W projekcie zaszły jednak zaskakujące zmiany.
Jeszcze z końcem września Prawo i Sprawiedliwość twierdziło, iż rodziny mające przynajmniej czwórkę dzieci nie będą płacić podatku PIT, o ile ich roczne dochody nie przekraczają 170 tys. złotych netto – na rękę.
Zobacz również: PGNiG wysyła gaz do Mołdawii. A co z cenami gazu w Polsce?
Projekt zerowego podatku dochodowego od osób fizycznych dla wielodzietnych rodzin planowo miał wchodzić w skład kontrowersyjnego programu rządowego o nazwie Polski Ład. Kiedy jednak ustawę uchwalono, okazało się, że w przepisach zaszły dość duże i zaskakujące zmiany względem zapowiadanej i ogłoszonej wersji.
Rozbieżność pomiędzy obietnicami rządu a rzeczywistym stanem dotyczy zapisu kwestii dochodowych. Rząd miał bowiem wskazywać, iż ulga będzie przysługiwać osobom, które razem osiągają określony dochód – maksymalnie 170 tys. złotych rocznie. W przepisach znalazło się jednak pojęcie przychodu (brutto – przed odliczeniem podatków).
Zobacz również: Donald Trump tworzy konkurencję dla Facebooka! Zarobi na tym miliardy
Zamiana dochodu na przychód nie jest jedyną przykrą zmianą w ustawie o podatku PIT dla rodzin w ramach Polskiego Ładu. Przepisy wprowadziły ograniczenia w możliwości uzyskania ulgi. Przysługiwać będzie ona tylko osobom pracującym na etacie albo prowadzącym własną działalność gospodarczą.
Z nowego rozwiązania wprowadzonego przez rząd nie skorzystają zatem ludzie których głównymi źródłami dochodu są wynajem, umowa o dzieło, prawa autorskie, kontrakty menadżerskie lub są członkami zarządu z powołania czy sportowcami. Także osoby mające zyski ze sprzedaży akcji i obligacji, mieszkań czy żyjący z dywidend.
O ulgi na podatek dochodowy dla polskich rodzin na liście ustaw Polskiego Ładu szczególnie zabiegali politycy z Partii Republikańskiej Adama Bielana, która w Sejmie dała większość obozowi Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz również: Wiceminister zdrowia ogłasza: „Maseczki zostaną z nami na zawsze”
— Kierunkowa decyzja jest taka, że chcemy skorzystać z dobrych doświadczeń zerowego PIT dla młodych i wprowadzić zerowy PIT dla rodzin cztery plus. To dokładnie ulga dla młodych razy dwa, czyli dla każdego z rodziców przy wspólnym rozliczeniu. Mówimy więc o wspólnych dochodach rodziców na poziomie ok. 14 tys. złotych miesięcznie. Rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowania dzieci nie tylko w postaci np. 500 plus, ale również ulg podatkowych — przekonywał na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” poseł ugrupowania Kamil Bortniczuk.
Źródło: DoRzeczy.pl