Taki efekt ma gwarantować uchwała sanacyjna: ponad dziesięciu członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z pracy w spółkach Skarbu Państwa będących pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Rada Polityczna PiS uchwaliła 3 lipca tzw. „uchwałę sanacyjną”, w myśl której członkowie najbliższej rodziny polityków partii, zasiadający w radach nadzorczych Spółek Skarbu Państwa, zostaną zwolnieni ze swoich stanowisk. Za wprowadzenie w życie tych postanowień odpowiedzialny jest wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz również: Francja: Protesty w związku z zapowiedzią wprowadzenia segregacji sanitarnej i przymusu szczepień [WIDEO]
Uchwała sanacyjna zaczęła przynosić szybkie pierwsze efekty. Dzisiaj informowaliśmy, że Jacek Goliński, brat posłanki PiS, został odwołany z funkcji prezesa Energi. Teraz z doniesień radia RMF FM wynika, że co najmniej 13 osób z rodzin polityków PiS zrezygnowało z pracy w spółkach Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Wśród osób zwolnionych znajduje się m.in. żona Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej Armatury Kraków, należącej do PZU, jak również syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, czy także mąż posłanki Agnieszki Soin.
W dokumencie przewidziano wyjątki dla osób zatrudnionych ze względu na swoje odpowiednie kompetencje lub enigmatyczną „trudną sytuację życiową”. Jednym z takich wyjątków jest szwagierka Jacka Sasina, Angelika Konaszczuk, która nadal będzie zasiadać w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego w Lublinie.
Przedstawiciel spółki podał uzasadnienie:
— Port Lotniczy Lublin jest spółką samorządową. Właścicielami są cztery samorządy, a nie Skarb Państwa. Wspomniana uchwała dotyczy rodzin. Pani Konaszczuk nie jest rodziną — czytamy.
Zapisy „uchwały sanacyjnej” rzeczywiście nie obejmują szwagrów i dalszej rodziny. W treści dokumentu mowa jest jedynie o współmałżonkach, dzieciach, rodzeństwie i rodzicach.
Zobacz również: Minister Niedzielski nie ma dobrych wieści: średnia 7-dniowa to wzrost zakażeń
Utrata pracy obejmuje jedynie członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Pracy nie stracą również osoby na niższych stanowiskach.
Źródło: DoRzeczy.pl