Propolski.pl: Tusk Donald

Donald Tusk: Władza PiS rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością. Wspomniał o „podatku Sasina”

Donald Tusk w środę zamieścił w mediach społecznośćiowych swoje wystąpienie, w którym ostrzega przed nowym podatkiem planowanym przez rząd PiS.Wczoraj trafił na nasze biurka raport wybitnych polskich ekonomistów, którzy stwierdzili, zanim wybuchła wojna rosyjsko-ukraińśka, że polska gospodarka jest na krawędzi katastrofy. Zdaje się, że rząd PiS-u zrobił solidny krok naprzód. I w tak trudnym czasie co robi ta władza? Rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością – ostrzega Donald Tusk.

Swoją przemowę były premier zaczął od wskazania, że euro kosztuje już 4,80 zł, zaś kurs dolar przebił historyczną granicę pięciu złotych. „W ciągu ostatniego tygodnia z polskiej giełdy wyparowało ponad 40 miliardów złotych” – zauważa

Donald Tusk: To śmiertelne zagrożenie dla polskich firm

Ustawa Sasina – podatek nałożony wstecz na marże brutto. Przedsiębiorcy dobrze rozumieją, że to oznacza śmiertelne zagrożenie dla polskich firm – wskazuje lider Platformy Obywatelskiej.

Do tego minister Ziobro z pomysłami gigantycznych kar bez wyroków sądowych nakładanych na polskie firmy – podkreśla Donald Tusk.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

„Podatek Sasina” – w kogo uderzy?

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) poinformowało, że Jacek Sasin przedstawił Mateuszowi Morawieckiemu założenia projektu ustawy dot. spółek szczególnie zagrożonych skutkami kryzysu energetycznego. Projektowana ustawa zakłada dodatkowe opodatkowanie „nadzwyczajnych zysków” spółek.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita” podatek uderzy nie tylko w spółki Skarbu Państwa, ale również podmioty prywatne. Obowiązek uiszczenia nowego, 50 proc. podatku spadnie na wszystkie polskie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób.

Obowiązek uiszczenia daniny ciążyć będzie na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Rok 2020 nie będzie uwzględniony w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter” – czytamy w „Rz”.

CZYTAJ TEŻ: Kaczyński ukarany. „Naruszył dobre imię Sejmu i odpowiedzialność”

CZYTAJ TEŻ: To koniec Morawieckiego? Jest nieoficjalny kandydat na nowego premiera

Sasin zakłada, że nowy podatek pozwoli rządowi uzyskać dodatkowe 13,5 mld złotych.

Źródła: tvn24.pl / „Rzeczpospolita”

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these