propolski.pl: Tusk zabiera się za Kościół

Tusk skomentował wybory na Węgrzech: Premier Orban zgwałcił demokrację

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w mocnym tonie skomentował wyniki wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Wczoraj miało miejsce głosowanie w wyborach do węgierskiego parlamentu. Formacja Viktora Orbana zdobyła 53,1 proc. głosów, walcząc o czwarte już z rzędu zwycięstwo.

Jeżeli chodzi o zjednoczoną opozycję, to osiągnęła ona 35 proc. Wyniki wskazują na całkowity sukces Fideszu, któremu przypadnie 135 mandatów. Węgierska koalicja rządząca osiągnęła większość konstytucyjną w kraju.

– Staram się wspierać demokrację przeciwko różnego rodzaju autorytaryzmom. Staram się wspierać przyzwoitych ludzi i przyzwoite siły polityczne przeciwko reżimom mniej lub bardziej skorumpowanym – mówił były szef polskiego rządu, który przemawiał podczas konferencji prasowej w Starachowicach w województwie świętokrzyskim.

Donald Tusk skomentował rezultat wyborów na Węgrzech.

– Wynik był przez wielu spodziewany. Węgierska ordynacja wyborcza, system polityczny są tak różne od polskich, jak nasze języki. Czasami trudno nam zrozumieć, jak premier Orban w jakimś sensie zgwałcił demokrację, organizując politykę pod batutę swoją, która niszczy istotę demokracji, wolne media i równość szans w wyborach. To lekcja dla tych wszystkich, którzy uważają, że rząd może wykorzystywać władzę przeciwko istocie demokracji – mówił były premier.

Były szef RE odniósł się do pytania dziennikarzy o możliwość zjednoczenia partii opozycyjnych w naszym kraju.

– PiS zjednoczył różne środowiska skrajnej prawicy i zbiera z tego żniwo. Bardzo bym chciał, żeby demokraci też potrafili w sposób zjednoczony dać upór. Nie zmieniam przekonania, że jeżeli będziemy zjednoczeni, to będziemy mieli większe szanse – odparł przewodniczący PO.

Zobacz również: Aleksiej Spirydonow atakuje Polskę. Ocenił szanse kadry na mundialu

Zobacz również: Berkowicz o szalejącej inflacji: Takie są konsekwencje. To nie kryzys, to rezultat [WIDEO]

źródło: polsatnews.pl

About the Author

One thought on “Tusk skomentował wybory na Węgrzech: Premier Orban zgwałcił demokrację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these