Przewodniczący PO, który był gościem w „Newsweek Polska” wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. Cała rozmowa była transmitowana w mediach społecznościowych. Ponadto nie szczędził mocnych słów krytyki pod adresem PiS.

— Są politycy, którzy nie tylko są zafascynowani pewną ideologią Władimira Putina, ale nie skrywają też swojej politycznej sympatii do niego, patrz Viktor Orban. To jest przykre, że nasz „bratanek” Węgier tak jednoznacznie ustawia się po stronie Putina — powiedział Donald Tusk, który już za kilka dni ma prowadzić rozmowy z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.

— Jeśli podważasz jedność Europy i promujesz nacjonalizm, jesteś sojusznikiem Putina. Jeśli atakujesz praworządność, wolność mediów i prawa człowieka w swoim kraju, jesteś Putinem — skwitował na Twitterze Tusk.

Na pytanie, aby doprecyzował kogo miał na myśli, Tusk odparł, że wspomniał o wszystkich tych, którzy „podważają jedność Europy, rozwalają UE, kwestionują jedność transatlantycką i którzy realizują idee Putina — te państwowe idee, a więc likwidacja de facto praw człowieka, praw obywatelskich wolnych mediów”.

— I tak, widzimy, jak wielu polityków ma taką skłonność i w jak wielu miejscach także w Europie poruszamy się po pewnej krawędzi. Są politycy, którzy nie tylko są zafascynowani pewną ideologią Putina, ale nie skrywają też swojej politycznej sympatii do Putina, patrz Viktor Orban. To jest przykre dla nas wszystkich, że nasz „bratanek” Węgier w zasadzie tak jednoznacznie ustawia się po stronie Putina — mówił były premier.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Ponadto były szef RE dodał, że „zależność Orbana od Putina jest wielopiętrowa i wielowymiarowa”.

— I to jest efekt wyrafinowanej polityki rosyjskiej, kupowania sympatii, przyjaźni, współpracy w wielu miejscach w Europie: na Bałkanach, na Węgrzech. Będę w przyszłym tygodniu zresztą i w Brukseli i w Paryżu na tych szczytach europejskich. Będę rozmawiał z szefową Komisji — zakończył Tusk.

Zobacz również: Ogromna wpłata na konto ukraińskiej armii. Kto zdecydował się na tak hojne wsparcie?

Zobacz również: Kidawa-Błońska: Większość członków PO to osoby wierzące [WIDEO]

źródło: wp.pl, Twitter.com

(Visited 285 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj