Doradca premiera ws. pandemii Andrzej Horban był gościem w RMF FM u Roberta Mazurka i poruszył temat aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Lekarz wspomniał i zamykaniu szkół, skuteczności szczepionek oraz o trzeciej dawce.

Na pytanie, dlaczego powinno się szczepić Polaków, właśnie trzecią dawką odparł:

— Szczepimy przeciwko chorobie wirusowej wywołanej przez wirusy, odpowiedź immunologiczna na szczepionkę jest mniej więcej podobna do odpowiedzi na inne szczepionki stosowane w przypadku chorób wirusowych. Pojawia się po tygodniu, dwóch tygodniach i utrzymuje się przez kilkanaście tygodni na pewno, pół roku może nawet rok, ale potem spada — stwierdził pandemiczny ekspert.

Gość programu otrzymał także pytanie o to, czy będziemy zmuszeni szczepić się każdego roku. W tej kwestii miał pewne wątpliwości.

— Tego nie wiemy, dlatego że to jest nowa jednostka chorobowa, nowy wirus, nowe szczepionki, po prostu nie wiemy. Możliwe teoretycznie, że tak. Szczepienia nie zabezpieczają w 100% przed zachorowaniem. Wychodzimy z domu i nie wiemy, czy dojedziemy, bo mamy prawo jazdy i możemy ulec wypadkowi, nie zabezpiecza. Natomiast zabezpiecza prawie w 100% przed ciężkim przebiegiem choroby. Słowo prawie też oznacza, że nie 100% — dodał uświadamiając, że w rzeczywistości nie jesteśmy w pełni chronieni.

Przeczytaj również:  Awantura w samolocie. "Wstyd straszny". Żona Piotra Rubika nie wytrzymała

Kolejnym tematem, który został poruszony w czasie spotkania, był ten związany z zamykaniem szkół. Ekspert przyznał, że nie jest za tym, by zamykać masowo szkoły.

— My jesteśmy niezbyt dużymi entuzjastami tego pomysłu choćby z tego powodu, że dzieci, jeśli chorują i młodzież choruje relatywnie łagodnie. Problem polega na tym, że roznoszą. Jeżeli tak zamykać szkoły to bardzo lokalnie, zamykamy tam, gdzie są duże ogniska i to właściwie się dzieje w tej chwili, jest to taki no łagodny lockdownik — stwierdził rządowy ekspert.

Zobacz również: Jackowski zaniepokojony sytuacją gospodarczą w kraju: „To postępuje bardzo szybko” [WIDEO]

Zobacz również: Wielki pożar na cmentarzu. Słup ognia miał 30 metrów [WIDEO]

Źródło: PAP, NCzas.com, RMF24.pl

(Visited 809 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj