Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss wypowiedział się na temat historii Żydów po wojnie, żąda odszkodowań i rzuca oskarżenia na nasz kraj. Były szew MSZ Witold Waszczykowski odpowiada na słowa ambasadora.

— Polska może powiedzieć do Niemców, że mordowali miliony Polaków, zburzyli Warszawę itd. i zwrócić się o reparację. Z Żydami wygląda to zupełnie inaczej, bo nawet po wojnie Polska była jedynym krajem, który wypędził i stworzył antysemicką atmosferę w 1956 i 1968 roku — powiedział były ambasador Izraela w Polsce.

Zobacz również: Cimoszewicz sugeruje usunięcie sędziów Izby Dyscyplinarnej: Jak z komunistami

— Czyli nie ma granic relatywizowania historii. Nie ważne fakty. Liczy się kasa. #Szewach Weiss.
Co Szewach Weiss uważa za „antysemicką atmosferę” w 1956 roku? — skomentował na Twitterze były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Zdaniem byłego przewodniczącego Knesetu, Polska powinna „w końcu załatwić” sprawę reparacji.

— To jest otwarta rana, niewygojona. Ona istnieje, dopóki nasze pokolenie żyje. W tej kwestii II wojna światowa się nie skończyła. Sprawa nie jest tylko polsko-izraelska, różne państwa mają problemy z reparacjami. W Polsce ona jest bardzo intensywna, ponieważ II wojna światowa toczyła się cały czas na polskiej ziemi. Gruzy, ruiny i popiół zostały na polskich ziemiach. Żydzi byli ofiarą nazizmu i hitleryzmu, ale Polacy również — podkreślił Szewach Weiss.

Zobacz również: Jarosław Kaczyński ugnie się przed TSUE? „Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu”

Rozmówca „Rzeczpospolitej” pod płaszczykiem miłych słów oraz deklaracji, o tym jak ważny jest dialog i konfrontacja, wprowadza tezy o antysemityzmie w naszym kraju. Padają wręcz oskarżenia i przerzucanie odpowiedzialności na Polskę.

— Oba narody są tutaj ofiarami i sprawa reparacji jest wciąż aktualna. Różnica jest taka, że Żydzi nigdy nie byli wrogami Polski, a część z nich była nawet polskimi patriotami. Polska może powiedzieć do Niemców, że mordowali miliony Polaków, zburzyli Warszawę itd. i zwrócić się o reparację. Z Żydami wygląda to zupełnie inaczej, bo nawet po wojnie Polska była jedynym krajem, który wypędził i stworzył antysemicką atmosferę w 1956 i 1968 roku — powiedział.

Były ambasador oczywiście negatywnie ocenił nowe przepisy uchwalone przez Sejm w kwestii reprywatyzacji mienia pożydowskiego.

Zobacz również: Morawiecki miażdży Tuska w oświadczeniu: „Zostawił stery polskiego rządu dla brukselskich apanaży”

— Są różne możliwości zadośćuczynienia Żydom przez Polskę, np. kompensując straty. Nigdy nie uzyska się prawdziwej sumy, to jest niemożliwe, ponieważ Polska straciła bardzo dużo i nie może tyle zapłacić. By odbudować się z gruzów, potrzebne były ogromne wysiłki. Potrzebna jest tutaj miła i ludzka atmosfera, to bardzo ważne. Ale ten problem trzeba w końcu załatwić — ocenił.

Słowa Weissa wydały się wielu osobom zaskakujące. Skomentował je m.in. Witold Waszczykowski, były szef polskiej dyplomacji.

Źródło: wPolityce.pl

(Visited 1 375 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

  1. Polecam Debatę dnia na Polsacie z 250621 gdzie były rabin w Polsce „bardzo dokładnie”wytłumaczył co to jest mienie bez spadkowe,majstersztyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj