Polskie Górnictwo zostanie całkowicie zlikwidowane do roku 2049. Przedstawiciel strony rządowej wiceminister Artur Soboń, obwieścił sukces negocjacji podjętych w ubiegły wtorek ze stroną społeczną.

 — Tym wszystkim, którzy wierzyli, ze polska droga do transformacji górnictwa może być realizowana w zgodzie społecznej… mamy porozumienie (pisownia oryginalna) — nie krył swojej radości wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Negocjacje trwające od ubiegłego wtorku pomiędzy strona rządową a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym zakończyły się w piątek dwudziestego piątego września w późnych godzinach popołudniowych.

Określają one, jak wyraził się wiceminister — uczciwą, sprawiedliwą drogę do transformacji polskiego górnictwa i energetyki.

Jak podkreślił Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności — Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej, ostatnia kopalnia przestanie wydobywać węgiel w 2049 r.

Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo. Treści porozumień zawierają wieloletni harmonogram wygaszania kopalń węgla kamiennego w Rzeczpospolitej. Górnicy natomiast dostali gwarancje utrzymania stanowisk pracy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Likwidacja górnictwa ma być więc stopniowa i rozłożona w czasie. Treść porozumień ma zostać notyfikowana przed Komisją Europejską.

Zobacz również: Liderzy Zjednoczonej Prawicy osiągnęli porozumienie. Kaczyński: Przed nami dobra przyszłość

źródło: PAP/Twitter

(Visited 211 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Justyna Dobrosz-Oracz z "Wyborczej" przekrzykiwała i przerywała wypowiedź Jakiego i Kalety