Sławomir Mentzen, wiceprezes partii KORWiN i ekspert ekonomiczny Konfederacji często komentuje bieżące wydarzenia polityczne. Teraz przypomniał swój wpis sprzed 3 lat, kiedy opisywał drogę Grecji do upadku.

Sławomir Mentzen jest zdania, że rząd PiS postępuje w podobny sposób, tworząc coraz więcej problemów, które tworzą kolejne kryzysy.

Przedstawiciel Konfederacji udostępnił na Facebooku swój stary wpis dotyczący upadku Grecji.

— Grecja w 1974 roku weszła pod wodzą premiera Karamanlisa na drogę reform i modernizacji. Niestety już w 1981 roku władzę przejął Andreas Papandreu, który zastopował niezbędne reformy obejmujące edukację, ochronę zdrowia czy ubezpieczenia społeczne. Grecja poszła w kierunku etatystycznego państwa opanowanego przez partyjne sitwy. Całe państwo zostało podporządkowane celom rządzącej partii. Przy awansach i rekrutacji nie miały znaczenia kompetencje, tylko przynależność partyjna i towarzyska. Ciągła wymiana kadr doprowadziła do braku ciągłości instytucjonalnej w urzędach. Administracja państwowa służyła jako rezerwuar miejsc pracy dla krewnych i znajomych członków partii, kwitła korupcja i nepotyzm. Władza zaczęła zabiegać o poparcie kolejnych grup społecznych w zamian za transfery pieniężne. Politycy nawołujący do rozsądku byli marginalizowani, musieli odejść z polityki lub samemu zacząć głosić potrzebę większego rozdawnictwa — pisał ekonomista.

Przeczytaj również:  Mój sukces zawdzięczam rodzinie i edukacji domowej

— Pomiędzy 1980 a 1990 grecki dług publiczny wzrósł z 28% do 98%. Na początku lat dziewięćdziesiątych podjęto próby zawrócenia z drogi wiodącej ku katastrofie, udało się chwilowo spowolnić wzrost zadłużenia, nie udało się jednak naprawić państwa. W XXI wiek Grecja weszła jako państwo zdominowane przez państwowe przedsiębiorstwa, z olbrzymim sektorem publicznym, koszmarnie zadłużonymi gospodarstwami domowymi i wysokim długiem publicznym. Grecy żyli, jakby jutra miało nie być, nie rozumieli, że ich wysoki standard życia pochodzi z kredytów, które trzeba będzie spłacać. Przyjęcie euro i dostęp do taniego pieniądza było jak podanie wódki alkoholikowi — dodawał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Korwin-Mikke zaskakuje: „Jestem bardziej narodowcem niż…”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iga Świątek najlepsza na świecie. Wygłosiła poruszające słowa o Ukrainie [WIDEO]

Grecja w 1974 roku weszła pod wodzą premiera Karamanlisa na drogę reform i modernizacji. Niestety już w 1981 roku władzę…

Opublikowany przez Sławomira Mentzena Sobota, 4 czerwca 2022

źródło: Facebook

(Visited 279 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj