Rosja i Stany Zjednoczone muszą przedyskutować przedłużenie traktatu START dotyczącego redukcji broni nuklearnej – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosyjski polityk podkreślił, że dyskusje o przedłużeniu traktatu powinny mieć już miejsce, ponieważ jest to niezwykle istotna sprawa. Po inwazji Rosji na Ukrainę rozmowy między Waszyngtonem a Moskwą przebiegają wyjątkowo nerwowo.

– To jest temat, którego nie można uniknąć. Ta dyskusja jest ważna nie tylko dla narodów naszych dwóch krajów, ale także dla całego świata, dla globalnego bezpieczeństwa – powiedział Dmitrij Pieskow w jednym z ostatnich wywiadów.

W 2021 roku niedługo po inauguracji prezydentury Joe Bidena, Stany Zjednoczone i Rosja doszły do porozumienia w kwestii przedłużenia przełomowego traktatu New Strategic Arms Reduction Treaty.

Historyczną umowę podpisano po raz pierwszy w 2010 roku na czas 10 lat przez ówczesnych liderów obu państw: prezydenta Baracka Obamę oraz prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

To ostatni traktat pomiędzy USA a Rosją, który ogranicza rozwój dwóch największych arsenałów nuklearnych na świecie po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia o kontroli zbrojeń nuklearnych z krajem Putina.

Decyzja ta została podjęta przez administrację prezydenta Donalda Trumpa w 2019 roku.

Już po zaatakowaniu Ukrainy prezydent Rosji Władimir Putin zadecydował o postawieniu w gotowość sił odstraszania nuklearnego. Stanowiło to odpowiedź na nałożenie na Rosję przez kraje zachodnie poważnych sankcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trwa sezon grzybowy. Trzeba jednak uważać: „Konsekwencje mogą być bardzo poważne”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sondaż. Duża przewaga PiS. Do Sejmu wejdzie sześć ugrupowań

Źródło: CNN / Ria Novosti

(Visited 242 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj