Jeden z Polaków, biolog Rudolf Weigl, został wspomniany przez Google Doodle w 138. rocznicę jego urodzin. Polski naukowiec zasłynął z tego, że stworzył pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko tyfusowi.

Rudolf Weigl przyszedł na świat 2 września w 1883 roku w niewielkim miasteczku na Morawach. Jego wybitne osiągnięcia pozwoliły mu rywalizować o Nagrodę Nobla. Wytworzenie tego rodzaju skutecznej szczepionki to lata badań nad insektami. Odkrycie Weigla było całkowicie przełomowe, ponieważ bazował on na metodzie laboratoryjnej hodowli insektów — to dzięki niej powstała szczepionka na tyfus.

Polski naukowiec wyniki swoich badań zaprezentował w 1930 roku, ponieważ najpierw chciał mieć pewność, że jego preparat jest bezpieczny i skuteczny.

— Wielki tryumf nauki polskiej — mogliśmy niegdyś przeczytać w dzienniku „ABC”.

— Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem, a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem — napisano w książce „Profesor Weigl i karmiciele wszy”.

Po ustaniu wojny Weigl nadal nie miał szczęścia — stał się bowiem ofiarą zmowy wśród swoich kolegów po fachu. W konsekwencji w 1951 roku był zmuszony zrezygnować z pracy i odejść na emeryturę. Biolog zmarł 11 sierpnia 1957 roku. Po śmierci odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj również:  Encyklopedia Antykultury, czyli książka, którą każdy człowiek powinien mieć na półce. Dlaczego?

Zobacz również: Znana piosenkarka zatrzymana przez policję. Miała we krwi aż 2 promile alkoholu

Zobacz również: Krzysztof Bosak o zarzutach pod adresem jego partii: „To nieporozumienie”

Źródło: wp.wiadomosci.pl, YouTube.com

(Visited 287 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj