Media nieustannie donoszą o skomplikowanej sytuacji na wschodniej granicy Ukrainy. Na potencjalne ryzyko inwazji rosyjskiej zareagowało Prawo i Sprawiedliwość. O szczegółach opowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

W okolicy strefy granicznej zgromadziło się 100 tys. żołnierzy rosyjskich. Na te niepokojące informacje zareagowały m.in. Stany Zjednoczone.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie i ogłosił, że Rosja może wybrać drogę dyplomacji lub konflikt, który z pewnością zostanie surowo potępiony.

– USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty – podkreślił Blinken.

Piotr Müller w rozmowie z Polskim Radiem 24 wyjaśnił, że działania w tej kwestii podejmie również polski Sejm.

– Na ten moment nie mamy sygnałów, by Polska miała być bezpośrednią ofiarą działań o charakterze militarnych ze strony Rosji – wyjaśnił we wtorek rzecznik rządu. Dodał, że Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami w sprawie problematycznej sytuacji na Ukrainie.

– My o tym, że takie działania mogą się pojawić, wiedzieliśmy od kilku miesięcy, zresztą o tym też mówiliśmy w pewnym momencie, że faktycznie Rosja podejmuje przygotowania do działań już nawet bezpośrednich na Ukrainie – powiedział polityk, który zapewnił, że polski rząd zrobi wszystko, by odwieść Rosję od tego pomysłu.

Przeczytaj również:  Niewidzialna forma manipulacji. Czym jest gaslighting?

– Jesteśmy tu też w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami i europejskimi i amerykańskimi w związku z tym taki mamy plan, w którym jesteśmy gotowi na to, żeby podjąć działania dyplomatyczne oraz inne działania na arenie międzynarodowej, po to, aby odstraszyć przede wszystkim Rosję od tego typu zachowań – wyjaśnił Müller, który zdradził, że rząd PiS planuje przedstawić stosowny projekt uchwały.

– Klub Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje teraz, na posiedzeniu Sejmu taką wspólną uchwałę właśnie, która wzywa do solidarności państw Europy właśnie przeciwko działaniom, które zamierza podjąć Rosja – zaznaczył rzecznik.

Zobacz również: Uradowana Klaudia Jachira w końcu dotarła do biura poselskiego w Białowieży

Zobacz również: Konfederacja ostro o Polskim Ładzie: „Obecnie system podatkowy wygląda jak stajnia Augiasza. Rząd do dymisji” [WIDEO]

źródło: Twitter.com, businessinsider.com.pl, 300polityka.pl

(Visited 599 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj