Zespół The Rolling Stones nie zagra już na koncertach piosenki „Brown Sugar” z powodu kontrowersji związanych z jej tekstem nawiązującym do niewolnictwa – poinformował w środę brytyjski dziennik „The Times”.

Ostatni raz ten utwór mogliśmy usłyszeć grany na żywo na stadionie Hard Rock w Miami w sierpniu 2019 roku. Podczas wznowionej aktualnie amerykańskiej trasy koncertowej „No Filter” piosenka napisana w 1969 roku nie jest już wykonywana.

Tekst utworu „Brown Sugar”, zawierający takie tematy jak niewolnictwo, od wielu lat wzbudzał kontrowersje, przypomina dziennik „The Times”. W zeszłym miesiącu krytyk muzyczny Tom Taylor stwierdził, że „bestialstwo handlu niewolnikami, gwałtu i niewyobrażalnego cierpienia związanego z tym procederem nie powinno być okraszone płytkim tekstem i solówkami gitarowymi”.

Zobacz również: Niemieccy żołnierze maszerują z pochodniami pod Reichstagiem. Ludzie są oburzeni scenami jak z 1933 roku

Legendarny gitarzysta zespołu The Rolling Stones, Keith Richards potwierdził na łamach „Los Angeles Times” decyzję o wycofaniu utworu, dodał jednak, że nie jest dla niego zrozumiałym, dlaczego ludzie chcą tę piosenkę „pogrzebać”.

— Czy oni nie rozumieją, że ona jest właśnie o potwornościach niewolnictwa? […] Mam nadzieje, że w przyszłości będziemy w stanie przywrócić chwałę naszemu ukochanemu utworowi — powiedział 77-letni muzyk.

Zobacz również: Jachira zaatakowała Bąkiewicza. Nie odpuściła również rządowi PiS: „Dostanie kolejne 4 miliony zł”

Wokalista i współautor „Brown Sugar” Mick Jagger skomentował wycofanie utworu z listy piosenek granych na koncertach w nieco inny sposób:

— Graliśmy „Brown Sugar” każdego wieczoru od 1970 roku, więc pomyśleliśmy, że na razie przestaniemy ją grać na jakiś czas i zobaczymy, jak będzie — stwierdził wokalista.

— Być może do niego wrócimy — dodał.

Zobacz również: Giertych do Bąkiewicza: „Moi wujkowie w 44. mogliby cię odstrzelić”. Czy to inna forma powiedzenia „będziesz wisiał”?

W wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” z 1995 roku, Jagger przyznał, że „dzisiaj nie napisałby już tego utworu. Pewnie bym się sam ocenzurował. O rany! […] tyle ciężkich tematów w jednym tekście”. Wokalista dodał, że piosenka została napisana w zaledwie 45 minut, a główną inspiracją była jego ówczesna partnerka życiowa – aktorka i piosenkarka Marsha Hunt.

Utwór „Brown Sugar” zaraz po wydaniu zajął pierwsze miejsce na amerykańskich listach przebojów oraz drugie w Wielkiej Brytanii. Na popularnej, internetowej platformie streamingowej Spotify, utwór był odtwarzany blisko 170 mln razy.

Źródło: nczas.com

(Visited 1 122 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

  1. Taa… niewolnictwa. Chodziło, jak sami mówili, o heroinę, bo to jest slangowa nazwa tego narkotyku, jego brązowej odmiany. Nie ma to, jak szukać okazji, żeby się podlizać lewactwu i jeszcze jakiś mały news zrobić. Tną kasę do końca, do grobu. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj