Europoseł Ryszard Legutko w mocnych słowach podsumował postawę naszego zachodniego sąsiada Niemiec.

– Owszem, byliśmy zbrodniarzami, popełniliśmy straszne rzeczy, ale dziś wszystko zrozumieliśmy i teraz jesteśmy nie tylko cnotliwi, ale wręcz najcnotliwsi ze wszystkich. I z tej pozycji Niemcy pouczają dziś wszystkich wokół, ale szczególnie Europę Wschodnią czy Polaków — powiedział Ryszard Legutko.

– Oni dość szybko poczuli się siłą przewodnią w Europie. Rzecz w tym, że mało kto chce, aby byli tą siłą przewodnią – zauważył polityk.

W ocenie profesora charakterystyczną cechą narodów, które uważają się za „siłę przewodnią” jest traktowanie innych pogardliwie.

Profesor podkreślił, że Niemcy mają poczucie winy za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, a odczucie to przybrało zaskakującą postać.

– Niemcy wyciągają z tego wniosek w rodzaju: owszem, byliśmy zbrodniarzami, popełniliśmy straszne rzeczy, ale dziś wszystko zrozumieliśmy i teraz jesteśmy nie tylko cnotliwi, ale wręcz najcnotliwsi ze wszystkich. I z tej pozycji Niemcy pouczają dziś wszystkich wokół, ale szczególnie Europę Wschodnią czy Polaków — tłumaczył naukowiec.

– Niemcy przez tę swoją pychę, arogancję, są niesłychanie trudnym partnerem. Przebija przez nich pycha, przez którą nie chcą nikogo słuchać. Gołym okiem widać, że niemieckie przywództwo nie sprawdziło się, jednak Niemcy są i jeszcze zapewne przez długi czas będą bardzo kłopotliwym sąsiadem – martwił się europoseł.

Ryszard Legutko ocenił, że Niemcy wciąż przejawiają chęć zdominowania Europy, a w szczególności Polaków.

– Jeśli ten pomysł przejdzie, będzie to oznaczało dla nas utratę suwerenności, a dla Niemiec – wzmocnienie ich siły w kierowaniu Unią. A to oznacza, że – jeśli przeszłyby te zmiany traktatowe w Unii – nasza sytuacja okazałaby się jeszcze trudniejsza. Nie tylko utracilibyśmy suwerenność, ale poniekąd stalibyśmy się także ofiarami tego porozumienia spisanego między zachodnią Europą a Rosją, zwłaszcza między Berlinem a Moskwą – ostrzegł polityk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o swojej emeryturze: Wiem, jak smakuje bieda

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. Anita Włodarczyk nie wystartuje w mistrzostwach świata

źródło: wpolityce.pl

(Visited 1 920 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj