propolski.pl: Joe Biden

Prezydent Joe Biden: Artykuł 5. NATO jest dla nas świętym zobowiązaniem

Prezydent USA Joe Biden przyleciał do Polski w związku z wojną na Ukrainie i wygłosił przemówienie w Pałacu Prezydenckim.

– Stabilizacja w Europie jest niezmiernie ważna dla USA. Art. 5 NATO jest dla nas świętym zobowiązaniem i dotyczy każdego członka Sojuszu – powiedział prezydent USA Joe Biden.

Po uroczystym powitaniu, miały miejsce rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Uczestniczył w nich również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także sekretarz stanu Antony Blinken.

– 25 late temu, gdy przemawiałem na Uniwersytecie Warszawskim i później, kiedy przewodziłem wysiłkom, aby Polska została dołączyła do NATO użyłem tego sformułowania, powiedziałem wtedy: „za wolność waszą i naszą”. Miałem to na myśli wtedy i mam to na myśli teraz – powiedział Joe Biden w czasie spotkania plenarnej amerykańskiej i polskiej delegacji.

– Panie prezydencie, najważniejsza rzecz, która nas łączy to nasze wspólne wartości – wolność, wolność prasy, dzięki temu rząd działa w sposób transparenty – dodał polityk zwracając się do Andrzeja Dudy. Podkreślił przy tym, że musimy dołożyć wszelkich starań, by zachować jedność i równowagę w Europie.

– Zdolność Ameryki do sprostania oczekiwaniom świata opiera się też na Europie zjednoczonej. Nie możemy się zdystansować od tego co się dzieje w Europie. Stabilna Europa jest rzeczą krytycznie ważną dla USA. Musimy być w ciągłym kontakcie, wiedzieć co razem robimy – mówił amerykański przywódca zapewniając, że „art. 5 jest dla świętym obowiązkiem” oraz „dotyczy to każdego z członków NATO”.

Zobacz również: Prezydent Duda spotkał się z żołnierzami: Polski żołnierz to sprawdzony sojusznik

Zobacz również: Skandaliczne słowa marszałka Grodzkiego: „Finansujemy zbrodniczy reżim”

źródło: TVP Info

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these