propolski.pl: Władimir Putin

Prezydent Finlandii skontaktował się z Putinem i powiedział, że zamierza wejść do NATO. Jak zareagował prezydent Rosji?

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö skontaktował się z Władimirem Putinem i przekazał, że jego kraj zamierza dołączyć do NATO. Jaka była reakcja rosyjskiego prezydenta?

Od czasu, kiedy Finlandia i Szwecja postanowiły wejść do NATO, w Europie narosła nerwowa atmosfera. Szczególnie nie spodobało się to rosyjskim politykom na Kremlu, którzy zagrozili globalnym konfliktem.

Od soboty Moskwa wstrzymała sprzedaż prądu do Finlandii. Rosjanie postanowili wykorzystać swoją przewagę, jeśli chodzi o handel surowcami energetycznymi i po części spróbowały zaszkodzić gospodarce fińskiej.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö nie zamierza się jednak poddawać. Skontaktował się telefonicznie z Władimirem Putinem, by poinformować go o swojej decyzji.

– Podczas rozmowy telefonicznej zainicjowanej przez Finlandię prezydent Niinistö przekazał prezydentowi Putinowi, jak rosyjskie żądania z końca 2021 r. mające na celu uniemożliwienie innym państwom przystąpienie do NATO i inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. fundamentalnie zmieniły środowisko bezpieczeństwa Finlandii – przekazano w komunikacie biura prasowego fińskiego prezydenta.

Finlandia nie zamierza ustąpić w kwestii wejścia do NATO. Jak zareagował Putin?

Jak oświadczyły władze Kremla, przywódcy wymienili ze sobą szczerze poglądy.

– Putin podkreślił, że odejście Helsinek od tradycyjnej polityki neutralności byłoby błędem, ponieważ nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii. Taka zmiana w polityce zagranicznej państwa może mieć negatywny wpływ na stosunki rosyjsko-fińskie, które przez wiele lat budowane były w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerskiej współpracy i były obustronnie korzystne – napisano.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były premier Rosji bez ogródek: Putin zaczął już sobie z tego zdawać sprawę

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent Węgier Katalin Novak zapowiedziała wizytę w Polsce: „Panie prezydencie, drogi Andrzeju”

źródło: forsal.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these