Na początku marca Katalin Novak została wybrana na prezydenta Węgier. Polityk poinformowała, że wybiera się do Polski, by spotkać się z Andrzejem Dudą.

– We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom – poinformowała Katalin Novak w czasie uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

– 17 maja 2022 roku (wtorek) Prezydent Republiki Węgier Katalin Novák złoży wizytę roboczą w Polsce – napisano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Już niedługo zostanie przedstawiony program wizyty w naszym kraju.

Spotkanie Katalin Novak z prezydentem Dudą ma na celu ocieplenie relacji obu krajów, który uległy osłabieniu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Węgry to państwo, które jest uzależnione od rosyjskiej ropy i z tego względu utrudnia przyjęcie nowego pakietu sankcji dla Rosji.

Katalin Novak skomentowała temat wojny na Ukrainie zapewniając, że Węgry sprzeciwiają się działaniom Putina.

– Na zawsze mówimy „nie: wszelkim próbom przywrócenie Związku Sowieckiego – podkreśliła prezydent Węgier.

– To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych – dodała polityk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krzysztof Jackowski o odejściu Kaczyńskiego od władzy: „Skojarzyła mi się taka scena…”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Julia Wieniawa nie wytrzymała: „Jest to obleśne. Ku*wa”

źródło: prezydent.pl, DoRzeczy.pl

(Visited 332 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj