Kto wygrał wielki finał 66. Konkursu Eurowizji? W konkursie wystąpiło 25 państw, 10 krajów z każdego z półfinałów, a także tzw. „Wielkiej Piątki”. Do jej grupy zaliczają się: Czechy, Rumunia, Portugalia, Finlandia, Szwajcaria, Francja, Norwegia, Armenia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Ukraina, Niemcy, Litwa, Azerbejdżan, Belgia, Grecja, Islandia, Mołdawia, Szwecja, Australia, Wielka Brytania, Polska, Serbia i Estonia.

Po podliczeniu głosów nie było wątpliwości, że zwycięzcą Eurowizji 2022 została Ukraina zdobywając aż 631 pkt. To już trzeci raz, kiedy Ukraina wygrała, jednak po raz pierwszy z ukraińską piosenką.

Na kolejnym miejscu uplasowała się Wielka Brytania z 466 pkt. Trzecie miejsce przypadło Hiszpanii z 459 pkt.

Polska znalazła się dopiero na 12 miejscu z 151 pkt.

Nie da się ukryć, że Ukraina od samego początku była wielkim faworytem konkursu.

— Piosenka powstała w momencie, kiedy uświadomiłem sobie, jak oryginalne i ważne jest słowo »matka«. Napisałem go przed wojną i zadedykowałem mojej mamie, ale teraz utwór nabrał nowego znaczenia. Stał się piosenką dla wszystkich matek, które tęsknią za swoimi synami. Najlepszą rzeczą, jaką możemy teraz zrobić dla naszego kraju, to być tutaj i pokazać naszego ducha walki, pokazać wszystkim, że nasza ukraińska kultura istnieje, że nasza muzyka żyje — powiedział Ołeh Psiuk z Kalush Orchestra w rozmowie z Die Welt.

Przeczytaj również:  Była kanclerz Angela Merkel oberwała od francuskiej prasy: „Brawo, pani Merkel!”

— Eurowizja daje nam kolejny kanał, by głośno mówić o ukraińskiej tożsamości, o naszej kulturze. Chcemy pokazać nasz kraj od jak najlepszej strony. Ukraina jest bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek. Chcemy przypomnieć światu, jak wyjątkowa jest nasza kultura, nasza muzyka. Myślę, że myśląc globalnie, jest dla niej miejsce — dodał artysta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent Węgier Katalin Novak zapowiedziała wizytę w Polsce: „Panie prezydencie, drogi Andrzeju”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Eurowizja. Manuela Gretkowska skrytykowała polskiego reprezentanta: „Prowincjonalna tandeta”

źródło: onet.pl, Twitter

(Visited 239 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj