Podczas inauguracji dziewiątej kadencji Sejmu, głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa apelowała o wzajemny szacunek ponad podziałami. Duda zszedł w pewnym momencie z mównicy sejmowej i podał dłoń parlamentarzystom z pierwszego rzędu.

Prezydent Andrzej Duda podziękował posłom za aktywność w kampanii wyborczej i wyraził przekonanie, że wszyscy z obecnych na sali parlamentarzystów zajmują się polityką „dla dobra Rzeczpospolitej”. Zwrócił też uwagę na wysoką frekwencję w ostatnich wyborach i kandydatów, którzy nie otrzymali mandatu posła. PAD Przywołał tutaj sytuację z 2007, kiedy sam startował do parlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, jednak zabrakło mu 700 głosów. Na koniec przemówienia prezydent wyraził przekonanie, że obecni na sali plenarnej politycy niezależnie od reprezentowanych poglądów będą w stanie dyskutować z powagą oraz odnosić się do siebie z przyjaźnią i szacunkiem:

— Polska jest jedna i proszę, żebyście państwo zawsze o tym pamiętali. Chciałbym żebyście państwo teraz na rozpoczęcie tej kadencji, na początek, podali sobie rękę. Po prostu tak zwyczajnie jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować. Po to, żeby się spotkać i rozejść w pokoju i przyjaźni. Mimo wszystkich różnic i podziałów. Każdy z państwa ma znajomych, a bardzo często i rodzinę o różnych poglądach. Przecież wiecie o tym. Powinniśmy robić wszystko, żeby tych sporów zwłaszcza wewnątrzrodzinnych było jak najmniej. Czasem mówią „ryba psuje się od głowy”. Głowa jest tutaj. Dziękuję bardzo.

Powiedziawszy to, PAD opuścił na chwilę mównicę sejmową i podszedł do najbliżej siedzących posłów.

Poniżej całe przemówienie inauguracyjne Andrzej Dudy:

Przeczytaj również:  Tusk wyrusza w trasę, by rozmawiać z Polakami o Polskim Ładzie: "Trudno mi lekceważyć sygnały..."

źródło: TVP Info

(Visited 52 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here