propolski.pl: Elżbieta Rafalska o programie 500 plus

Premier Morawiecki przyznał, że 500 plus nie spełniło oczekiwań „proludnościowych”. Widzi jednak inną korzyść

Premier Mateusz Morawiecki publicznie ogłosił, że program 500 plus nie spełnił oczekiwań „proludnościowych” rządu. Dostrzegł jednak inną zaletę, a mianowicie, że pieniądze przeznaczone na rodziny pomogły ograniczyć ubóstwo.

Szef polskiego rządu podróżuje obecnie po kraju i zachwala Polski Ład, czyli nowy program zmian Zjednoczonej Prawicy.

Gdy spotkał się z mieszkańcami gminy Zakrzewo w woj. kujawsko-pomorskim podkreślił, że w Polskim Ładzie zaplanowano „wielkie środki na inwestycje” dla samorządów, co jest możliwe, jak przyznał dzięki naprawie systemu finansów publicznych.

— On już nie jest jak szwajcarski ser. Za naszych poprzedników po różnych urzędach skarbowych — można powiedzieć — hulał wiatr jak po dzikich polach. Bo pieniądze wypływały z tych budżetów jak przez durszlak. I dlatego, szanowni państwo, od tego zaczęliśmy nasze reformy, no bo z pustego i Salomon nie naleje — wiadomo — mówił Mateusz Morawiecki.

Takiej radości nie podzielają sami samorządowcy, którzy są zdania, że Polski Ład to „jedno wielkie oszustwo”. W takich słowach inicjatywę PiS-u podsumował w Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski.

Natomiast prezydent Tychów Andrzej Dziuba zauważył, że w budżecie jego miasta zabraknie w przeliczeniu na mieszkańca nawet 500 zł. Nie zawahał się również użyć zwrotu „program 500 minus”.

Premier Morawiecki obiecał, że w ramach Polskiego Ładu rząd planuje poszerzanie rozmaitych programów społecznych.

— Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli środki po to, żeby wspomagać młode rodziny, jak się urodzi drugie, trzecie i kolejne dzieci, między 13 a 36 miesiącem życia. Wtedy — mówią nam specjaliści — jest najtrudniej, najciężej. Wtedy najtrudniej wrócić na rynek pracy mamie czy tacie, wtedy trzeba im najbardziej pomagać, wtedy mają najniższe wynagrodzenia, wiadomo, że tak jest na początku drogi zawodowej. Dlatego w Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy — podkreślił premier.

Szef polskiego rządu mówił, że program 500 plus był jedynie „próbą”, która nie dała takich rezultatów, jakich się spodziewano.

— Ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach „na zeszyt”, na kredyt. Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym. I dlatego, szanowni państwo, zaplanowaliśmy też kolejne programy — zaznaczył Morawiecki.

Od marca 2020 do lutego 2021 przyszło na świat zaledwie 345,6 tys. dzieci, czyli nawet o 28,1 tys. mniej niż rok wcześniej — donosi GUS.

Jednocześnie zmarło 492.6 tys. osób, a to nawet o 87,6 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Zobacz również: Joe Biden nie może się doczekać swojej trzeciej dawki szczepienia: „Już najwyższy czas!”

Zobacz również: Polscy naukowcy pracują nad nowym prolekiem. Ma za zadanie niszczyć komórki nowotworowe

Żródło: businessinsider.com.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these