Premier Morawiecki opublikował na Facebooku wpis, w którym nawiązał do szczególnych wydarzeń z 1944 r. Przypomniał, że 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie i w całej Polsce oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

— Na pamiątkę faktu, że Stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem — podkreślił Morawiecki.

— Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, Warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie — dodał na Facebooku szef polskiego rządu.

Polski premier zaznaczył, że „bohaterskie Miasto przez 63 dni stawiało opór silniejszemu i doskonale uzbrojonemu niemieckiemu najeźdźcy i że powstańcy prowadzili nierówny bój, nie tylko w sensie militarnym”.

Mateusz Morawiecki dodał, że Polacy dzielnie walczyli o odbudowanie swojego miasta, które legło w gruzach i pomimo dramatyzmu sytuacji nigdy nie poddali się.

— Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski. Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę — napisał, nie kryjąc dumy z racji tego, że nasz kraj w końcu odzyskuje siły pomimo okrutnej historii.

Przeczytaj również:  „Obecnie zajmuje się dezinformowaniem Polaków”. Bosak dosadnie podsumował Morawieckiego [WIDEO]

— Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Warszawa odzyskuje blask godny europejskiego państwa. Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców. Inicjatywa odbudowy została podjęta po raz pierwszy w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego. Odbudujemy zniszczone obiekty nie po to, aby zapomnieć o naszej tragicznej przeszłości, ale by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii. To miejsce ma szanse stać się sercem stolicy Polski, bijącym w rytmie wielkich przemian gospodarczo-społecznych Polski — napisał szef polskiego rządu, dołączając do wpisu serię zdjęć.

Zobacz również: Sondaż: Kto jest aktualnie liderem opozycji? Polacy odpowiedzieli

Zobacz również: Grzegorz Braun o Powstaniu Warszawskim: Chwała bohaterom, hańba prowokatorom

Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała,…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 31 lipca 2021

źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 245 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj