Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Wersalu podsumował rozmowy, które prowadzono na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

– Putin chce zrobić z Polski i innych krajów na powrót kraje podporządkowane Rosji, a z Polaków zrobić niewolników – powiedział szef polskiego rządu.

Z zapisów wynika, że wszyscy uczestnicy są za tym, by Ukraina w przyszłości wstąpiła do UE.

– Po kilku godzinach bardzo dobrej, ożywionej debaty na pewno stało się jasne dla wszystkich, że chcemy zobaczyć Ukrainę w UE. Jedni chcieliby zobaczyć szybciej, chcieliby tę perspektywę wzmocnić, i do takich krajów należy Polska, ale są kraje takie jak Holandia, która chce ten proces spowolnić. Ważne jest też zdanie, które znalazło się w deklaracji, które wskazuje na to, że chcemy wspierać Ukrainę w jej wysiłkach, aby przyłączyła się do naszej Europy. To słowo jest jednoznaczne i świadczy o tym, że chodzi tutaj również o Unię Europejską – powiedział premier RP.

Polski premier poinformował, że kolejną kwestią podejmowaną na szczycie były sankcje, jakie UE planuje nałożyć na Rosję.
Zapewnił, że nasz kraj domaga się od wspólnoty konkretnych odpowiedzi na zbrodnie wojenne Rosji.

– Wszyscy się zgadzają z tym, że najbardziej surowe sankcje i te, które są jakby to powiedzieć najbardziej konkretne, ponieważ dotyczą konkretnych ludzi w establishmencie kremlowskim, to są sankcje dotyczące majątku oligarchów. To jest, to co postulowałem już dwa tygodnie temu, zamrozić majątki oligarchów. W nocy znalazło to pozytywny oddźwięk, aby te majątki konfiskować, a z tego skonfiskowanego majątku budować fundusz na odbudowę Ukrainy i to się szanowni państwo będzie działo. Już niektóre państwa pozytywnie odpowiedziały na taki apel – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki podkreślił, że Putin „rzucił rękawicę porządkowi geopolitycznemu całego świata”.

– Chce zniszczyć normalne funkcjonowanie krajów mniejszych, średnich. Chce wrócić do porządku, kiedy wielkie mocarstwa będą miały swoje strefy wpływów. Chce zrobić z Polski i innych krajów na powrót kraje podporządkowane Rosji, a z Polaków zrobić niewolników. My nie damy z siebie zrobić niewolników – podsumował polityk.

Zobacz również: Dominik Tarczyński: „Rosja tę wojnę przegrywa. Putin nie docenił ducha ukraińskiego narodu”

Zobacz również: Rosyjskie czołgi wpadły w zasadzkę. Na nagraniu widać poważne straty [WIDEO]

źródło: TVP Info

(Visited 339 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj