Okazuje się, że partia rządząca szykuje większe zmiany, jeśli chodzi o świadczenie 500 plus. Ma być ono wyższe, ponadto powstanie nowy urząd ds. rodziny i demografii. Jak wynika ze statystyk, najbardziej rozpoznawalny program PiS nie przyczynił się do poprawy dzietności w naszym kraju. Wręcz przeciwnie. Wyniki są najniższe od wielu lat.
Sprawę 500 plus skomentowała „Gazeta Wyborcza”, która zostawiła komentarz:
— Jarosław Kaczyński jest wściekły, że Polki mimo programu 500 plus przestały rodzić. Nakazał więc swoim podwładnym opracować nowy program demograficzny — czytamy w „GW”, która powołała się na dane demograficzne GUS.
Podkreślono, że w Polsce coraz więcej osób umiera, a coraz mniej się rodzi. W ubiegłym roku na świat w Polsce przyszło 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 2004 roku.
— I właśnie ten ostatni wskaźnik jest dla rządu największym bólem. Bo ogłaszając w kwietniu 2016 r. program 500 plus, działacze PiS zapewniali, że od teraz wskaźniki wystrzelą. Tymczasem już przed pandemią liczba urodzeń spadała do poziomu sprzed wprowadzenia programu 500 plus, (dane za 12 miesięcy, kwiecień 2019 – marzec 2020) — czytamy w dzienniku.
Zobacz również: Sylwia Spurek nie ustaje w walce o lepszy świat. Jej „guru” został Bill Gates
Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy program demograficzny będzie ogłoszony na początku marca jako część tzw. nowego ładu.
— Co strategia zakłada? Powołanie nowego urzędu — Instytutu na rzecz Rodziny i Demografii. To właśnie Instytut ma zachęcać Polski do rodzenia dzieci. Oczywiście można stworzyć jeszcze kolejnych pięć instytutów i pełnomocników, tylko że od tego dzieci nie przybędzie — przekazał ekonomista Rafał Mundry.
Zobacz również: Grzegorz Braun o cenie wolności: Losy narodu ważą się i potrzebny jest sprzeciw
— Pierwsza waloryzacja miałaby się odbyć w 2023 r., przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prawdopodobnie 500 plus byłoby podwyższane o wskaźnik inflacji. Ale jest też drugi pomysł — coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji), tak jak to się teraz dzieje w przypadku podwyżek emerytury minimalnej — dodała „Wyborcza”.
Źródło: businessinsider.com.pl