propolski.pl: Polski Ład i zmiany w kwestii podatków

Polski Ład to radykalna obniżka podatków? Premier Morawiecki z entuzjazmem: Większość Polaków na niej zyska [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił podczas konferencji prasowej, na której opowiedział o zmianach podatkowych związanych z „Polskim Ładem”. Szef polskiego rządu nie krył swojego wielkiego entuzjazmu w kwestii nadchodzących przemian.

— Zmiany oznaczają historyczną obniżkę podatków. Około 90 procent Polaków zyska na niej albo będzie ona dla nich neutralna — wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki. Przez ostatnie lata kwota wolna od podatku wynosiła zaledwie 3 tys. złotych, co na tle innych krajów stanowiło naprawdę zawstydzający wynik. Teraz zgodnie z obietnicami rządu zostanie ona teraz podniesiona do 30 tys. złotych.

Premier dodał, że zmieni się także wysokość drugiego progu podatkowego z 80 tysięcy złotych na 120 tysięcy złotych.

— Jest to historyczna obniżka podatków. Taki jest cel reform, cel zmian, aby system podatkowy był sprawiedliwszy. Najbardziej zamożni próbują wmawiać, że nie będzie obniżki podatków. Proszę państwa, 18 proc. Polaków zyska na zaplanowanej przez nas obniżce podatków. Natomiast w sumie zyska lub ta zmiana będzie neutralna dla ok. 90 proc. z nas. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. 9 mln Polaków, którzy pracują lub są emerytami, przestaną płacić PIT. Wśród nich jest 90 proc. emerytów i rencistów. Oni będą mieli obniżkę albo zmiana będzie neutralna. Polski Ład stanie się systemową zmianą, w wyniku której 16,5 mld zł zostanie w kieszeniach Polaków. Pierwszy raz od parunastu lat podnosimy próg podatkowy z 85 tys. na 120 tys. zł. To instrument budowy polskiej klasy średniej  — mówił premier RP Mateusz Morawiecki.

W ocenie polityka „Polski Ład” to przywrócenie równowagi w chaosie, który panował do tej pory. Szef rządu poinformował, że konsultacje w kwestii tych zmian były prowadzone na ponad setce spotkań: „Polski Ład podlegał wnikliwym konsultacjom, do których zaprosiliśmy wiele grup, odpowiedzieliśmy na setki zapytań, uwag i pism, które do nas wpłynęły”.

— Nie obawiamy się, jesteśmy otwarci na rozmowę, na krytykę — mówił Morawiecki.

Największe nowości, o których wspomniał premier, będą jednak dotyczyły wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, rozliczania ulg podatkowych, czy konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w estońskim CI.

Zobacz również: Przewidywany skład Polaków na mecz z Anglią. Jaką decyzję podejmie Paulo Sousa? [WIDEO]

Zobacz również: Hiszpański eurodeputowany wstawił się za Polską i Węgrami. Padły mocne słowa [WIDEO]

źródło: niezależna.pl, YouTube.com, Onet.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these