propolski.pl: PiS chce się wycofać z tarczy antyinflacyjnej

PiS chce wycofać tarczę antyinflacyjną. Będzie drożej

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” PiS zastanawia się nad wycofaniem tarczy antyinflacyjnej. W grę wchodzi obawa przed interwencją Komisji Europejskiej.

Jak ustaliła gazeta, Komisja Europejska przekazała Warszawie na piśmie wątpliwości odnoszące się do rozwiązań zawartych w tarczy (stawki VAT na gaz, nawozy, czy paliwa silnikowe).

Dziennik dodaje, że działania Komisji mogą pasować rządowi. „Jeśli zapadnie decyzja o wycofaniu się z tarczy, obóz władzy będzie mógł powiedzieć, że winna jest Bruksela”.

„DGP” wyjaśnia, że rozwiązania, które mają przeciwdziałać drożyźnie, w rzeczywistości obciążają polski budżet. W bieżącym roku jest to nawet 30,6 mld zł. W kolejnym może być znacznie więcej. Tymczasem rząd poszukuje oszczędności w planie wydatkowym państwa na przyszły rok.

Zdaniem jednego z rozmówców gazety, Polska walczyła o obniżkę stawek VAT na gaz, paliwa i nawozy, jednak odpowiedź Komisji była w tej kwestii negatywna. Polscy urzędnicy w czasie posiedzeń ECOFIN są coraz mocniej presjowani, by rezygnować z obniżonych stawek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 37-latka przyprowadziła do przedszkola posiniaczoną córkę. Została aresztowana

źródło: money.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these