Patryk Jaki podzielił się informacją dotyczącą nowego raportu w kwestii stanu praworządności w krajach UE. Wynika z niego, że nasz kraj został określony mianem „autorytarnego”.

W związku z tymi okolicznościami polityk zwrócił się do niemieckiej eurodeputowanej, Terry Reintke, by zadać jej kilka pytań.

– Używa Pani bardzo mocnych słów i bardzo ogólnych, i że trzeba więcej i mocniej. Mam kilka szczegółowych pytań. W 4. punkcie pisze Pani, że bardzo się cieszy, że wszystkie państwa podlegają recenzji według tych samych wskaźników i tej samej metodyki – mówił Patryk Jaki, który zapytał również, dlaczego system wyboru sędziów w Polsce i Hiszpanii jest oceniany w inny sposób. Nawiązał przy tym do niemieckiego systemu prawnego mówiąc:

– Jest oceniany jako nieupolityczniony i dobry, skoro tam w sposobie wyboru sędziów do sądów federalnych, sędziowie nie mają nic do powiedzenia, wybierają tylko politycy – zaznaczył europoseł.

– Połowa tej rady, która wybiera, ci politycy to są landowi ministrowie sprawiedliwości, którzy wybierają sędziów, a połowa – ludzie wybrani przez polityków. W Polsce jednak to jest większość dalej sędziów i jakim cudem Pani uważa, że ten system w Niemczech, gdzie wybierają politycy jest mniej upolityczniony niż ten w Polsce, gdzie sędziowie wybierają sędziów? – pytał Jaki.

Na odpowiedź eurodeputowanej nie trzeba było długo czekać.

– Zadaje Pan to pytanie za każdym razem, kiedy mówi Pan o niezawisłości sądów Polsce i zawsze ten sam przykład, więc ja powtórzę co jest ważne dla Komisji Weneckiej, dla wszystkich organów oceniających praworządność i niezawisłość sądownictwa, muszą być pewnie elementy postrzegane w szerszym kontekście i to jest też moja odpowiedź na pańskie pytanie – zauważyła posłanka Parlamentu Europejskiego.

– Jak Pan ma uwagi krytyczne, co do metod Komisji to powiem, że jedną z rzeczy, o które prosiliśmy w tym sprawozdaniu i wielokrotnie wcześniej prosiliśmy Komisję to niezależny panel ekspertów, którzy mogliby dodatkowo wnieść swój wkład. Może Pan to poprze, to by mnie ucieszyło – zakończyła rozemocjonowana Reintke.

Patryk Jaki nie pozostał jej dłużny i odbił piłeczkę:

– Jak Państwo widzicie, europosłanka z Niemiec, nie potrafi odnieść się do żadnego z konkretnych argumentów, tylko mówi o „panelach eksperckich” i że wielokrotnie eksperci nam wyjaśniali, że to chodzi o „szerszy kontekst”. No i to tyle konkretnej rozmowy – zakończył na nagraniu.

Zobacz również: To już koniec obowiązkowych maseczek? Adam Niedzielski podał datę

Zobacz również: Tymczasem w Sejmie: Poseł PiS przyłapany na czytaniu książki. Jej tytuł zaskakuje [FOTO]

źródło: YouTube.com

(Visited 1 587 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj