Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk na spotkaniu ze szwedzką młodzieżą: „Proszę, przyjedźcie do Polski”

Olga Tokarczuk odwiedziła w środę szkolną bibliotekę na pograniczu dwóch dzielnic Sztokholmu. Noblistce towarzyszyła m.in. dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą, Dominika Wielowieyska.

Olga Tokarczuk odebrała we wtorek dyplom oraz medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Uroczystość uhonorowania laureatki Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odbyła się w filharmonii sztokholmskiej. Z kolei w środę Tokarczuk przyjechała na zaproszenie do jednej ze szkół na pograniczu Tensta oraz Rinkeby, zachodnich dzielnic bloków socjalnych, w niemal 80% zaludnionych przez ludność napływową z Afryki, Azji oraz Bliskiego Wschodu.

Co ciekawe, w grudniu 2015 sztokholmska policja w swoim raporcie uznała Tensta za jeden z najbardziej kryminogennych dystryktów szwedzkiej stolicy.

W odwiedzinach w bibliotece, Tokarczuk towarzyszyła Dominika Wielowieyska. Dziennikarka zamieściła na Twitterze nagranie ze spotkania, podczas którego Tokarczuk płynną angielszczyzną przekonywała szwedzką młodzież, że rząd Polski nie jest otwarty na multikulturalizm, a noblistka czuje się „zawstydzona” odmową przyjmowania imigrantów. Po kilku godzinach nagranie zniknęło jednak z profilu Wielowieyskiej. Pozostał po nim jedynie link znajdujący się poniżej.

Proszę, przyjedźcie do Polski! To normalny kraj, ale nie jest tak kolorowy jak Szwecja. Tęsknię do tego w moim małym kraju. (…) Jestem naprawdę zawstydzona tym, że polski rząd odmówił przyjęcia imigrantów (…) Nasz rząd nie jest otwarty. Mam nadzieję, że możemy to zmienić — przekonywała uczniów Tokarczuk, zwracając się do nich w języku angielskim.

Przeczytaj również: Szwecja: Ekipie TVP uniemożliwiono nagrywanie w miejscu publicznym. „Tak wygląda wolność prasy w Szwecji”

https://twitter.com/DWielowieyska/status/1204728501074583553/video/1

źródło: Dziennik Narodowy

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these