Greta Thunberg

Greta Thunberg wybrana „Człowiekiem roku” amerykańskiego tygodnika „Time”

Popularność Grety Thunberg stale przybiera na sile. Szwedzka aktywistka została właśnie wybrana „Człowiekiem roku” amerykańskiego tygodnika „Time”.

Greta Thunberg jest bardzo aktywną nastolatką i podróżuje po całym świecie, by walczyć o klimat. Amerykański magazyn już od 1927 roku przyznaje specjalne wyróżnienia osobom, które miały ogromny wpływ na światowe wydarzenia. W porannym programie „today” w NBC poinformowano, że w tym roku zwycięzcą zostanie właśnie Greta Thunberg.

Obok młodej celebrytki do nagrody byli również nominowani m.in. Donald TrumpRydy Giulani, Xi JinpingMegan Rapinoe oraz Mark Zuckerberg.

— Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu — napisał Reuters.

Thunberg rozpoczęła swoją dynamiczną karierę w sierpniu 2018 roku, kiedy to postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem w obronie klimatu. „Time pochwalił aktywistkę za rozpoczęcie niezwykle ważnej akcji, która poskutkowała zmianą globalnej świadomości.

— W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości — napisano w „Time”.

Szwedka jest inicjatorką wielu szkolnych strajków, które nazwano Piątkami dla Przyszłości, a także ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach oraz COP25 w Madrycie.

Thunberg we wrześniu została laureatką alternatywnego Nobla, ponieważ „dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu”.

Wielu wypominało dziewczynie, że porzuciła szkołę i nie kontynuuje nauki. Spotkała się także z dużą falą krytyki ze strony polityków, celebrytów oraz dziennikarzy, którzy sprzeciwiali się jej zaangażowaniu i poglądom.

źródło: wpolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these