Popularność Grety Thunberg stale przybiera na sile. Szwedzka aktywistka została właśnie wybrana „Człowiekiem roku” amerykańskiego tygodnika „Time”.

Greta Thunberg jest bardzo aktywną nastolatką i podróżuje po całym świecie, by walczyć o klimat. Amerykański magazyn już od 1927 roku przyznaje specjalne wyróżnienia osobom, które miały ogromny wpływ na światowe wydarzenia. W porannym programie „today” w NBC poinformowano, że w tym roku zwycięzcą zostanie właśnie Greta Thunberg.

Obok młodej celebrytki do nagrody byli również nominowani m.in. Donald TrumpRydy Giulani, Xi JinpingMegan Rapinoe oraz Mark Zuckerberg.

— Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu — napisał Reuters.

Thunberg rozpoczęła swoją dynamiczną karierę w sierpniu 2018 roku, kiedy to postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem w obronie klimatu. „Time pochwalił aktywistkę za rozpoczęcie niezwykle ważnej akcji, która poskutkowała zmianą globalnej świadomości.

— W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości — napisano w „Time”.

Szwedka jest inicjatorką wielu szkolnych strajków, które nazwano Piątkami dla Przyszłości, a także ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach oraz COP25 w Madrycie.

Thunberg we wrześniu została laureatką alternatywnego Nobla, ponieważ „dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu”.

Wielu wypominało dziewczynie, że porzuciła szkołę i nie kontynuuje nauki. Spotkała się także z dużą falą krytyki ze strony polityków, celebrytów oraz dziennikarzy, którzy sprzeciwiali się jej zaangażowaniu i poglądom.

źródło: wpolityce.pl

(Visited 87 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj