W piątek po godz. 11 rząd przedstawił nowe zasady bezpieczeństwa i zarazem obostrzenia, które będą wprowadzone od najbliższej soboty 24 października. Premier Morawiecki oznajmił, że cała Polska będzie czerwoną strefą.

Będzie się to wiązało z szeregiem zmian, m.in. w kwestii nauczania. W wyższych klasach szkół podstawowych będzie się ono odbywało zdalnie lub w sposób hybrydowy.

— Cała Polska staje się od jutra strefą czerwoną. Wszystkie szkoły podstawowe od 4. do 8. klasy przechodzą na naukę zdalną. W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego — zaczął premier Morawiecki.

Obostrzenia obejmą także zmiany w funkcjonowaniu obiektów gastronomicznych, barów i restauracji. Od soboty będą one mogły działać jedynie na wynos.

— Jest to zaplanowane na dwa tygodnie, ale możemy to przedłużyć — zaznaczył Morawiecki podczas porannej konferencji.

Wprowadzono również zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Wyjątkiem będą ci, którzy mieszkają razem i muszą spotykać się w celach zawodowych. Rząd ogłosił, że seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni dla własnego bezpieczeństwa wychodzić z domu.

— W tym celu uruchamiamy program „korpus seniorów”. Przez szerokie zaangażowanie wolontariuszy i żołnierzy WOT chcemy zachęcić seniorów do pozostania w domach. Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost zakażonych. Liczba zgonów jest również wysoka. Dlatego nasze działania muszą być zdecydowane — wyjaśnił premier.

Zobacz również: Anja Rubik: po cichu chcą skazać kobiety na fizyczne i psychiczne katowanie

— Bardzo niepokoi nas tempo przyrostu. Obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł przekazać lepsze informacje. Jeśli nie, konieczne będą dalsze obostrzenia. Wszystkie obostrzenia były konsultowane z zespołem epidemiologów — zaznaczył.

Przeczytaj również:  Sąd umorzył postępowanie wobec aktywistki KOD, która niszczyła biura PiS

źródło: wiadomosci.onet.pl

(Visited 360 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here