Polska może być zadowolona z unijnego szczytu. Taka sytuacja nie podoba się jednak największym niemieckim dziennikom, których zdaniem nasz kraj nie zasłużył na przyznanie aż tak dużych środków.
Tematem przewodnim w niemieckich mediach był unijny szczyt, co też nie powinno nikogo dziwić. Można natomiast zaobserwować, że w opinii największych dzienników Polska i Węgry zostały zbyt dobrze potraktowane.
Na początek warto przytoczyć fragment z „Sueddeutsche Zeitung”: „Viktor Orban i Mateusz Morawiecki opuścili szczyt podnosząc wysoko sztandary, mówiąc o dumie i narodowym honorze. Do tego zostali nagrodzeni potężnymi sumami dla ich budżetów. »Obroniliśmy dumę naszego narodu« – mówił jeden. »Być Polakiem to dobra rzecz tego ranka« – dodawał drugi. Unia Europejska musi przeczekać te prowokacje i mieć nadzieję na zmianę woli wyborców. Albo musi na nowo założyć swoją wspólnotę – wyłączając z niej łamiących reguły. Teraz, gdy podzielono już pieniądze, ta dźwignia nacisku na te kraje jest już bezużyteczna”.
Czytaj także: Trump zaczyna oczyszczanie? Niezidentyfikowani agenci federalni ściągają Antifiarzy z ulicy. Na nic jęki i krzyki
Ponadto dziennik zwrócił uwagę na to, że nacjonalistyczne obozy zdają się przybierać na sile. Zdaniem dziennikarza UE powinna zastanowić się nad innym kształtem wspólnoty, ponieważ obecny przestaje się sprawdzać.
Z kolei „Die Welt” podkreślało również, że pandemia doprowadziła do podjęcia przełomowych decyzji: „Trzeba było aż globalnego niebezpieczeństwa pandemii, by doszło do mentalnego przełomu, w którym musimy nauczyć się, że wspólnota może w przyszłości funkcjonować tylko wtedy, jeśli problemy innych państw członkowskich traktować będziemy jako nasze własne. Dopiero kiedy zapadła ta decyzja można i trzeba też uzgodnić warunki, bez których gotowość do pomocy byłaby tylko środkiem uspokajającym i odsuwającym w czasie rozwiązania problemu”.
Frankfurter Allgemeine Zeitung zwrócił uwagę na coraz większe tarcia w samej Unii Europejskiej: „Jednak nie da się nie zauważyć, że pęknięcia, które ciągną się przez UE stają się coraz głębsze. Czy zaklęcia typu »magia europejskiego projektu« rzucane przez prezydenta Rady Europejskiej Michela po szczycie są realne, będzie zależało od tego, jak Europejczycy przejdą przez gospodarcze zawirowania koronakryzysu”.
Czytaj także: Kaczyński przerwał wystąpienie Dudy. Prezydent nie wiedział, jak zareagować
Przypomnijmy, że również zdaniem amerykańskiego „Washington Post” Polacy oraz Węgrzy mogą czuć się największymi zwycięzcami szczytu UE. Jedno z największych mediów w Stanach Zjednoczonych mówi o dużym sukcesie naszej dyplomacji.
źródło: Gazeta.pl