Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem na antenie radia RMF FM i oznajmił, że w Polsce „już faktycznie mamy czwartą falę” pandemii. Dodał również, że pojawiła się rekomendacja Rady Medycznej, która ma przeanalizować rozwiązanie podania trzeciej dawki szczepionki w najbardziej narażonych grupach.

Niedzielski zwrócił uwagę, że szczególnie na Zachodzie możemy zaobserwować bardzo duży przyrost zakażeń, chociaż dostrzega w tej całej sytuacji pewien pozytyw.

— Teraz będziemy przede wszystkim obserwowali, czy ta liczba zakażeń przekłada się na hospitalizację. Widzimy, że np. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii mamy bardzo duże przyrosty zakażeń, ale one nie przekładają się na hospitalizację i zgony. To jest dobrodziejstwo szczepień — mówił szef resortu zdrowia.

Ponadto przyznał, że niektóre grupy otrzymają trzecią dawkę szczepionki. Uznał to rozwiązanie za mocno prawdopodobne.

— Mamy rekomendację ze strony Rady Medycznej, by rozważyć podanie 3. dawki szczepionki w tych grupach, które są najbardziej narażone na ryzyko. Twarde argumenty mówią, że odporność po szczepionce trwa minimum rok — dodał Adam Niedzielski, przypominając, że czwarta fala zaczyna się właśnie rozpędzać.

Przeczytaj również:  Prezydent Węgier Katalin Novak zapowiedziała wizytę w Polsce: "Panie prezydencie, drogi Andrzeju"

— Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia 7-dniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie — mówił, przewidując szczegóły dotyczące nadchodzącego zagrożenia.

— Prognozy mówią, że maksimum, czyli czarny scenariusz to 15 tys. zakażeń koronawirusem, mniej więcej w październiku. Ta fala będzie się rozpędzała przez jakiś czas. Zakładamy, że liczba hospitalizacji w przypadku czarnego scenariusza, będzie o 40-50 proc. mniejsza, niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w zdecydowanym stopniu mniej narażony na obciążenie — powiedział minister.

Zobacz również: Niesamowity występ polskiej zawodniczki podczas igrzysk. Do rekordu świata zabrakło 0,01 sekundy! [WIDEO]

Zobacz również: Czarnek: Życzyłbym sobie, by medycy, jak prof. Simon, stosowali więcej logiki w swoich wywodach

źródło: wmeritum.pl

(Visited 979 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj