propolski.pl: Nie żyje Tekla Juniewicz

Nie żyje Tekla Juniewicz. Była najstarszą Polką w historii

Zmarła Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką w historii i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. Miała 116 lat.

– Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni – napisał Urząd Miasta Gliwice.

– Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty, a także kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana – dodali urzędnicy.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, czyli w dzisiejszej Ukrainie. Po II wojnie światowej zamieszkała razem ze swoim mężem Janem Juniewiczem w Gliwicach. Matka Tekli zmarła w wieku 30 lat, w czasie I wojny światowej. Tymczasem ojciec Jan Dadak pracował u hrabiego Lanckorońskiego przy stawach. Małą Teklę wychowywały siostry szarytki.

Tekla była pilną uczennicą i zgłębiała tajniki szycia oraz haftu. Pomagała również osobom starszym w domu opieki. Kiedy miała 8 lat wybuchła I wojna światowa, w wieku 21 lat wyszła za mąż za Jana Juniewicza, który był od niej starszy o 22 lata. Kiedy miała 33 lata rozpoczęła się II wojna światowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Potrąciła 11-latkę na przejściu i odjechała do domu. Jest nagranie z całego zajścia [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spada poparcie Polaków dla Unii Europejskiej! Co pokazuje najnowszy sondaż?

źródło: Interia, Twitter, YouTube

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these