Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz nie ma wątpliwości. Sytuacja w związku z konfliktem na granicy rosyjsko-ukraińskiej może się jeszcze mocno skomplikować.

– Nie mówimy o tysiącach uchodźców, ale o dużo większych liczbach – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Rosja zgromadziła tysiące żołnierzy wraz ze sprzętem przy granicy z Ukrainą, otaczając swojego sąsiada od wschodu, południa i północy.

Co na to Kreml? Jak się okazuje, odpiera zarzuty o przygotowanie inwazji na Ukrainę, pomimo ostrzeżeń dotyczących ataku, chociażby ze strony wywiadu amerykańskiego.

Marcin Przydacz, który był gościem w Radiu Plus, odpowiedział na pytanie, czy Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

– Naturalnym jest, że jako państwo sąsiednie, musimy przygotowywać się na wszelkie ewentualności, także na ewentualności wielu tysięcy potencjalnych uciekinierów. MSWiA od wielu tygodni przygotowuje wewnętrzne scenariusze, przygotowuje infrastrukturę i plany. Miejmy świadomość, że permanentnie w Polsce przebywa około półtora miliona Ukraińców. Przy tym najgorszym scenariuszu nie mówimy o setkach, czy tysiącach, ale o wiele większych liczbach – mówił wiceminister.

Prowadzący program zauważył, że sprawa tyczy się milionów uchodźców, a te liczby mogą przerażać.

– Lepiej być przygotowanym na większe liczby niż funkcjonować później w atmosferze chaosu. Jesteśmy dużym krajem i mamy ku temu możliwości i infrastrukturę. Będziemy gotowi na to, co się może wydarzyć, ale oczywiście mamy nadzieję, że ten najgorszy scenariusz się nie ziści – mówił Marcin Przydacz.

Zobacz również: Prof. Kuna: To jest jedyna szansa na nabycie odporności całej populacji

Zobacz również: Prześladowany za amantadynę Dr Bodnar podejmie kroki: „Na pewno się odwołamy od tej decyzji”

źródło: DoRzeczy.pl, Radio Plus

(Visited 937 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj