Jak donosi „Rzeczpospolita” na przedsiębiorców czekają kolejne wyzwania. Już niedługo mikro przedsiębiorcy boleśnie odczują wzrost składek na ZUS. Strach się bać!

Niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian możemy spodziewać się wraz z początkiem 2023 roku.

– Nawet milion prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki w podstawowej wysokości będzie musiało zapłacić do ZUS zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie aż 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. Takiej podwyżki jeszcze nie było – donosi „Rzeczpospolita”.

Dlaczego znowu drożej?

– MF prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. A właśnie od niego są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą – dodał dziennik.

– Biorąc pod uwagę pozostałe obciążenia, jakie spadły na przedsiębiorców, ze zmianami w składce zdrowotnej na czele, boleśnie odczują oni kolejną podwyżkę składek. Tym bardziej że dochody z działalności niekoniecznie rosną w takim tempie jak wynagrodzenia – wyjaśnił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Wygląda na to, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce stanie się niedługo wyzwaniem dla największych śmiałków. Tylko jak się tutaj do czegoś zmotywować?

Przeczytaj również:  Mój sukces zawdzięczam rodzinie i edukacji domowej

– Jest jednak niemal pewne, że znajdzie się w projekcie budżetu, jaki rząd powinien zaprezentować w najbliższych tygodniach. Niewykluczone, że wskaźnik ten wzrośnie jeszcze bardziej, tak jak w zeszłym roku, gdy rząd pierwotnie prognozował wzrost przeciętnego wynagrodzenia z 5259 zł do 5836 zł, by pod koniec sierpnia 2021 r. podwyższyć prognozę do 5922 zł. Zaowocowało to tegoroczną podwyżką składek z działalności o dotychczas rekordowe 135 zł miesięcznie – dodała gazeta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Finlandia chce do NATO. Ostra reakcja rzecznika Kremla

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ludzie na Marsie jeszcze przed końcem dekady. SpaceX wyprzedzi NASA?

źródło: NCzas.com

(Visited 331 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj