Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki w pięknych słowach o Bitwie Warszawskiej: „Polacy ocalili ojczyznę i cały kontynent”

Premier Matusz Morawiecki odniósł się do inicjatywy budowy łuku triumfalnego na cześć Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Podkreślił, że Polacy „ocalili ojczyznę i cały kontynent”, z tego więc względu zasługują na „wielkie upamiętnienie”.

Podczas piątkowej rozmowy z internautami na Facebooku premier Mateusz Morawiecki obiecał budowę wielkiego pomnika upamiętniającego „Cud nad Wisłą”. Dodał, że nie stanie się to jednak w przyszłym roku.

Polityk wyjaśnił, że sam wspierał „fundację, która zbiera pieniądze na łuk triumfalny”. Jak dodał: „Uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem”.

Morawiecki rozwinął swoją wypowiedź na portalu społecznościowym.

—  W historii Europy i świata były chwile decydujące. Bitwa Warszawska 1920 była jedną z nich. Polacy ocalili ojczyznę i cały kontynent. Wszyscy mamy wobec nich wielki dług wdzięczności. Bez nich nie byłoby nas, a także Europy, jaką dzisiaj znamy. Zasługują na wielkie upamiętnienie — napisał na Twitterze.

Bitwę Warszawską zwaną inaczej Cudem nad Wisłą stoczono w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To niezwykłe wydarzenie przyczyniło się do zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania komunizmu w Europie Zachodniej. Z pewnością to jedna z bardziej przełomowych bitew w historii świata.

Bolszewików udało się powstrzymać dzięki mobilizacji całego narodu, zarówno jego elit, jak i chłopów.

— Bitwa Warszawska jest jedną z niewielu tych szalenie ważnych, dlatego, że uratowaliśmy wówczas swoją niepodległość, na 20 lat pozostaliśmy krajem wolnym, ale jest to ważna bitwa dla Europy, powstrzymaliśmy nawałę totalitarnego państwa bolszewickiego, który chciał nie tylko zająć Polskę, ale Niemcy, może Francję i zatrzymać się na Atlantyku — podkreślił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

źródło: tvp.info, wiadomosci.dziennik.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these