Od 1 maja wszyscy przedsiębiorcy odczują nieprzyjemne zmiany. Okazuje się, że prowadzący firmy i nie tylko oni mają się teraz czego obawiać. Wystarczy mały błąd, by zostać ukaranym mandatem i to bez konieczności skierowania sprawy do sądu. Ministerstwo finansów twierdzi, że to znaczne „uproszczenie” przepisów.

Zamiast 5 tys. zł, skarbówka będzie mogła teraz ukarać przedsiębiorcę mandatem o wartości nawet 14 tys. zł i to bez postępowania sądowego.

— Od 1 maja 2021 r. w kodeksie karnym skarbowym zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe, uniknie postępowania sądowego — informuje resort, a ponadto przekonuje, że „podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem”. Przedsiębiorcy i eksperci dostrzegają wiele problemów takiego rozwiązania i drżą na samą myśl o nowej perspektywie.

— Warto podkreślić, że skutkiem wprowadzonych zmian jest nie tyle wzrost kar za wykroczenie skarbowe, co możliwość nałożenia wyższej kary poprzez mandat karny bez konieczności skierowania sprawy do rozpatrzenia przez sąd karny — powiedział w rozmowie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Przeczytaj również:  Waszczykowski: "Pytanie, czy politycy będą chcieli to ujawnić". Mówił o "zniszczeniu Nord Stream 2"

Zobacz również: Viola Kołakowska żąda dymisji rządu. „Mam nadzieję, że staną przed sądem”

— Karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. Finansowe organy postępowania przygotowawczego (np. urzędy skarbowe) nakładają kary grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe w granicach ustawowych — tłumaczy resort finansów i przedstawia szczegóły nowego planu.

— Warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu. Oznacza to, że sprawca może nie przyjąć mandatu i jego sprawa będzie wówczas załatwiana na drodze postępowania sądowego — informuje Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Jaka będzie wysokość kar?

Jak podaje ministerstwo sytuacja nie przedstawia się ciekawie. Najwyższy wymiar kary może przyprawiać o zawrót głowy.

— Zmiana art. 48 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (Kks) spowoduje podwyższenie wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe, jaka może być nałożona w drodze mandatu karnego — podaje ministerstwo. Zgodnie z nowym rozwiązaniem od 1 maja 2021 roku najmniejszy mandat skarbowy będzie wynosił 280 zł, a maksymalny 14 tys. zł.

Przeczytaj również:  Niedzielski: Każdy będzie mógł się zrestrukturyzować, ale nieobowiązkowo

Zobacz również: Pijany ostrzelał policjantów z wiatrówki. Mundurowi zareagowali natychmiast

— Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie — mówi Jakub Nagórski.

źródło: money.pl

(Visited 189 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj