Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował niedawno, że do Polski trafił pierwszy przypadek małpiej ospy. Choroba wirusowa, która rozwijała się wcześniej w Afryce, zaczęła rozprzestrzeniać się na kolejne państwa. Najwięcej zachorowań zanotowano do tej pory w Wielkiej Brytanii.

Dr n. med. Sławomir Kiciak, kierownik oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. kard. Wyszyńskiego w Lublinie wyjaśnił, jakie są objawy tej choroby.

Medyk przyznał, że małpia ospa to choroba wirusowa i nie można lekceważyć jej symptomów.

Jakie objawy daje małpia ospa?

– Pierwszym sygnałem, że doszło do zakażenia wirusem małpiej ospy, mogą być objawy grypopodobne. Takie symptomy są charakterystyczne dla wszystkich chorób wirusowych. Należą do nich: gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, osłabienie, uczucie ogólnego rozbicia – powiedział dr Kiciak.

Pierwsze objawy pojawiają się po ok. 12 dniach od zachorowania. Są to powiększone węzły chłonne i charakterystyczna wysypka.

Dr Kiciak zaznaczył, że osoba, która zaobserwowała u siebie podejrzane objawy, powinna poddać się kwarantannie.

– W tym czasie musimy cały czas się obserwować i przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), które standardowo stosuje się przy przeziębieniu i grypie. Jeśli pojawią się wykwity, natychmiast powinniśmy się zgłosić do lekarza – mówił lekarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Justin Bieber wyznał, co mu dolega. Gwiazdor pop ma zespół Ramsaya Hunta [WIDEO]

źródło: Onet, Polsat News

(Visited 91 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj