Media obiegła informacja o spotkaniu kanclerz Merkel i prezydenta Bidena. Przywódca Stanów Zjednoczonych ugościł kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Białym Domu, która złożyła oficjalną wizytę w Waszyngtonie.

Nad czym będą debatować politycy? Jak się okazuje tematem ich rozmów będzie przede wszystkim Nord Stream 2 oraz polityka wobec Chin. Joe Biden nie krył radości z racji wizyty jego wielkiej „przyjaciółki”, co podkreślił w swoich słowach:

— To wielka przyjemność znowu gościć moją wielką przyjaciółkę i przyjaciółkę Ameryki — powiedział Biden w Gabinecie Owalnym jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów.

Niemiecka kanclerz jako pierwszy europejski przywódca odwiedziła Bidena w Białym Domu. Rozmowy polityków mają potrwać około dwóch godzin, a o godz. 22:15 czasu polskiego możemy spodziewać się konferencji prasowej przywódców.

Jednym z ważniejszych tematów poruszonych przez Merkel i Bidena ma być spór o Nord Stream 2. Dyskusje na temat tego, jak Niemcy mogłyby spróbować ograniczyć negatywne konsekwencje powstania gazociągu dla Ukrainy, krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz europejskiego bezpieczeństwa energetycznego — nie ustają od wielu miesięcy.

Przedstawiciel administracji Bidena podczas spotkania prasowego ogłosił, że prezydent przedstawi swoje krytyczne stanowisko w kwestii „rosyjskiego projektu geopolitycznego” i podkreśli znaczenie „ustanowienia konkretnych mechanizmów, by zapewnić, że kwestia energii nie będzie używana jako środek nacisku przeciwko Ukrainie, sojusznikom ze wschodniej flanki NATO ani żadnemu innemu krajowi”.

Przeczytaj również:  Rosyjski polityk wściekle ryknął w telewizji: "Ku…, przyjdziemy i zabijemy was wszystkich!"

Biały Dom przekazał, że podczas wizyty Merkel nie nastąpi ogłoszenie porozumienia w sprawie gazociągu, pomimo tego, że rozmowy były produktywne. Przedstawiciele rządu kanclerz Niemiec, mają nadzieję, że dojdzie do tego jeszcze w sierpniu.

Innymi tematami poruszanymi przez przywódców będą zmiany klimatyczne oraz działania, które należy podjąć w tej kwestii, jak również polityka wobec Chin. Liderzy nie pominą także kwestii sytuacji w Afganistanie, Libii oraz krajach Sahelu.

Przed spotkaniem Joe Bidena Merkel rozmawiała z wiceprezydent USA Kamalą Harris w jej posiadłości.

— Dyskutowałyśmy na temat wzmacniania demokratycznych instytucji i relacji transatlantyckich oraz odpowiedzi na wspólne wyzwania takie jak zdrowie i klimat — napisała Harris w mediach społecznościowych.

Zobacz również: Rafał Trzaskowski zdradził swoje plany na przyszłość. Czy będzie ubiegać się o reelekcję?

Zobacz również: Były lider PO Borys Budka skomentował decyzję TSUE. O wszystko obwinił Jarosława Kaczyńskiego [WIDEO]

źródło: tysol.pl, tvn24.pl

(Visited 378 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj