Media obiegła informacja o spotkaniu kanclerz Merkel i prezydenta Bidena. Przywódca Stanów Zjednoczonych ugościł kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Białym Domu, która złożyła oficjalną wizytę w Waszyngtonie.

Nad czym będą debatować politycy? Jak się okazuje tematem ich rozmów będzie przede wszystkim Nord Stream 2 oraz polityka wobec Chin. Joe Biden nie krył radości z racji wizyty jego wielkiej „przyjaciółki”, co podkreślił w swoich słowach:

— To wielka przyjemność znowu gościć moją wielką przyjaciółkę i przyjaciółkę Ameryki — powiedział Biden w Gabinecie Owalnym jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów.

Niemiecka kanclerz jako pierwszy europejski przywódca odwiedziła Bidena w Białym Domu. Rozmowy polityków mają potrwać około dwóch godzin, a o godz. 22:15 czasu polskiego możemy spodziewać się konferencji prasowej przywódców.

Jednym z ważniejszych tematów poruszonych przez Merkel i Bidena ma być spór o Nord Stream 2. Dyskusje na temat tego, jak Niemcy mogłyby spróbować ograniczyć negatywne konsekwencje powstania gazociągu dla Ukrainy, krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz europejskiego bezpieczeństwa energetycznego — nie ustają od wielu miesięcy.

Przedstawiciel administracji Bidena podczas spotkania prasowego ogłosił, że prezydent przedstawi swoje krytyczne stanowisko w kwestii „rosyjskiego projektu geopolitycznego” i podkreśli znaczenie „ustanowienia konkretnych mechanizmów, by zapewnić, że kwestia energii nie będzie używana jako środek nacisku przeciwko Ukrainie, sojusznikom ze wschodniej flanki NATO ani żadnemu innemu krajowi”.

Biały Dom przekazał, że podczas wizyty Merkel nie nastąpi ogłoszenie porozumienia w sprawie gazociągu, pomimo tego, że rozmowy były produktywne. Przedstawiciele rządu kanclerz Niemiec, mają nadzieję, że dojdzie do tego jeszcze w sierpniu.

Innymi tematami poruszanymi przez przywódców będą zmiany klimatyczne oraz działania, które należy podjąć w tej kwestii, jak również polityka wobec Chin. Liderzy nie pominą także kwestii sytuacji w Afganistanie, Libii oraz krajach Sahelu.

Przed spotkaniem Joe Bidena Merkel rozmawiała z wiceprezydent USA Kamalą Harris w jej posiadłości.

Przeczytaj również:  Smutne wieści ze Szwecji. Greta Thunberg pogrążona w żałobie

— Dyskutowałyśmy na temat wzmacniania demokratycznych instytucji i relacji transatlantyckich oraz odpowiedzi na wspólne wyzwania takie jak zdrowie i klimat — napisała Harris w mediach społecznościowych.

Zobacz również: Rafał Trzaskowski zdradził swoje plany na przyszłość. Czy będzie ubiegać się o reelekcję?

Zobacz również: Były lider PO Borys Budka skomentował decyzję TSUE. O wszystko obwinił Jarosława Kaczyńskiego [WIDEO]

źródło: tysol.pl, tvn24.pl

(Visited 318 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here