Vera Jourova wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oceniła, że Unia Europejska „zacznie się rozpadać”, o ile nie zaneguje się orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w kwestii prymatu prawa europejskiego.

— Jeżeli nie będziemy w UE trzymać się reguły, że równe zasady są tak samo respektowane w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać — grzmiała Vera Jourova, wiceprzewodnicząca KE.

— Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać — dodała polityk unijna nie wykluczając zdecydowanych działań jeżeli sytuacja wymknie się spod kontroli.

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał wielki gniew wśród środowisk opozycyjnych, które protestowały przeciwko polexitowi w wielu miastach Polski. W Warszawie pod przywództwem Donalda Tuska zebrały się wielotysięczne tłumy, które skandowały wulgarne hasła przeciwko władzy.

— Niech nikt się nie dziwi, że czułem się zobowiązany w tym krytycznym momencie, aby podnieść alarm. Alarm spowodowany decyzjami pseudo trybunału i partii rządzącej, która bez ukrywania czegokolwiek podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej — powiedział lider PO Donald Tusk na Placu Zamkowym w Warszawie.

Przeczytaj również:  Minister sprawiedliwości Węgier stanęła po stronie Polski. Padły mocne słowa

Natomiast w Gdańsku wśród uczestników manifestacji pojawił się były prezydent Lech Wałęsa, który próbował zmotywować zgromadzonych do walki przeciwko polexitowi.

— Dziś musimy walczyć z ludźmi, którzy psują ten system. Ci ludzie, którzy obecnie kierują państwem, to wielkie nieszczęście dla Polski. Nigdy żaden wróg, który kierował Polską, nie podzielił narodu, jak ta władza podzieliła — mówił Lech Wałęsa na wiecu.

Orzeczenie to było odpowiedzią na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez nasz kraj, nie są zgodne z Konstytucją RP.

Zobacz również: Frasyniuk ponownie stracił cierpliwość: „Tym, którzy chcą nas wypisać z UE, mówimy: wypier…ć”

Zobacz również: Siostrzeniec Morawieckiego nowym męczennikiem opozycji? „Policjanci kopali mnie, gdy leżałem” [WIDEO]

źródło: rmf24.pl, rp.pl

(Visited 920 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here