Prezydent USA podczas ostatniej konferencji W Białym Domu nie krył swojego rozczarowania postawą Amerykanów, którzy do tej pory się nie zaszczepili. Teraz polityk ogłosił obowiązek szczepień i regularnych testów nawet dla 100 mln obywateli.

— Tu nie chodzi o wolność. Chodzi o ochronę siebie i otaczających cię osób. Długo byliśmy cierpliwi, ale ta cierpliwość właśnie się skończyła — rozpoczął swoje przemówienie Joe Biden.

W Stanach Zjednoczonych z każdym dniem przybywa chorych na koronawirusa, szczególnie na południu kraju. Najwięcej pacjentów zyskuje Floryda, a następnie Teksas. Odchorowuje szczególnie ta część Amerykanów, która jeszcze zimą wzbraniała się od szczepień. W efekcie w całym kraju jest już nawet ponad 100 tys. nowych zakażonych.

Niezaszczepionych pozostaje nawet 25 proc. dorosłych mieszkańców USA, co stanowi nawet 80 mln osób. Joe Biden nie ukrywał, że dawno już stracił wobec takich osób cierpliwość.

— Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu, a wasza odmowa wszystkich nas kosztuje — mówił następca Donalda Trumpa.

Rząd federalny zdecydował się na wprowadzenie przepisów dotyczących obowiązkowych szczepień, dla wszystkich przedsiębiorstw w USA, które zatrudniają ponad 100 pracowników.

Przeczytaj również:  „Jesteśmy wszyscy zakładnikami maniaka”. Rosyjski raper popełnił samobójstwo przez mobilizację

— Departament Pracy opracowuje regułę nadzwyczajną, która będzie nakładać na wszystkich pracodawców zatrudniających 100 lub więcej pracowników obowiązek przedstawienia zaświadczenia, że ich pracownicy są w pełni zaszczepieni lub raz w tygodniu wykonali test na obecność koronawirusa. Tu nie chodzi o wolność czy osobisty wybór — mówił przywódca Stanów Zjednoczonych, dodając, że wspomniane zmiany wejdą w życie za kilka tygodni. Za ich nieprzestrzeganie przewidywana jest kara w wysokości 14 tys. dolarów grzywny.

Biden przekazał, że podpisał także dekrety, które nakazują obowiązkowe szczepienia pracowników federalnych i kontrahentów amerykańskiego rządu.

Nowe przepisy nie spodobały się wielu republikańskim gubernatorom, którzy ogłosili, że będą starali się je zablokować.

— Decyzja Bidena dotycząca obowiązkowych szczepień to atak na prywatne firmy. Wydałem nakaz wykonawczy chroniący prawo Teksańczyków do wyboru, czy zaszczepią się przeciwko COVID i dodałem ją do porządku obrad sesji specjalnej. Texas już pracuje nad powstrzymaniem tej próby przejęcia władzy — napisał w mediach społecznościowych Greg Abbott gubernator Teksasu.

źródło: YouTube.com, msn.com, Onet.pl

(Visited 513 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj