Jak wynika z sondażu CBOS, największym społecznym zaufaniem w ostatniej dekadzie października cieszy się Szymon Hołownia.

— W ostatniej dekadzie października największym społecznym zaufaniem cieszył się Szymon Hołownia. Zaufanie do niego zadeklarowała połowa (50 proc.) respondentów, a tylko jeden na pięciu (20 proc.) – nieufność. Niemal co piąty (19 proc.) ankietowany stwierdził, iż osoba Szymona Hołowni jest mu obojętna — podał CBOS.

Z Centrum dowiadujemy się, że bardziej spolaryzowany jest społeczny odbiór prezydenta Dudy, któremu ufa 46 proc. ankietowanych, ale równie dużo, bo 41 proc. deklaruje swoją nieufność. Obojętność wobec prezydenta Polski wyraziła jedynie, co dziesiąta osoba badana.

Zobacz również: Bronisław Komorowski zakażony koronawirusem: „To nauczka dla wszystkich”

Jeżeli chodzi o stosunek Polaków do premiera Morawickiego, to większość ankietowanych deklaruje nieufność niż zaufanie (45 proc. i 41 proc.). Obojętne nastawienie ma również 10 proc. pytanych.

W przypadku rankingu nieufności na pierwszym miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa aż 61 proc. badanych. Prezesowi PiS oraz wicepremierowi już w ostatniej dekadzie października ufało 27 proc. biorących udział w sondażu. Natomiast obojętny stosunek zadeklarowało jedynie 8 proc.

— W ostatniej dekadzie października, w porównaniu do przełomu września i października, znacząco spadły odsetki deklarujących zaufanie i wzrosły – deklarujących nieufność do: Mariusza Błaszczaka, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Jarosława Gowina, Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina i Zbigniewa Ziobro. W mniejszym stopniu dotyczy to też Elżbiety Witek i Piotra Glińskiego. Nieco spadło także zaufanie do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zmiany pozytywne, czyli wzrosty odsetków zaufania i spadki odsetków nieufności, są znacznie mniejsze i dotyczą wyłącznie polityków opozycyjnych. Odnosi się to przede wszystkim do Tomasza Grodzkiego, a w mniejszym stopniu – Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego — dowiadujemy się z CBOS.

Z sondażu padły również „średnie” wartości zaufania wobec polityków.

— Średnie te są syntetyczną miarą pozwalającą uchwycić siłę zarówno pozytywnych, jak i negatywnych nastawień wobec poszczególnych polityków, przy wyeliminowaniu różnic wynikających ze stopnia ich znajomości — wyjaśnił CBOS.

Z badania wynika, że zaledwie czterech polityków w ostatniej dekadzie października zdobyło na skali średnie wskazujące, że cieszą się zaufaniem społecznym o wiele bardziej niż nieufnością: Hołownia (0,88), Władysław Kosiniak-Kamysz (0,17), Andrzej Duda (0,12) i Adam Niedzielski (0,03).

Silniejsze są jednak uczucia negatywne, ponieważ aż pięciu polityków zdobyło średnie na skali zaufania-nieufności: -1 (Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro i Borys Budka), a politykiem, do którego społeczna nieufność stała się najbardziej zauważalna jest Jarosław Kaczyński, którego średnia wyniosła -1,81.

— Porównanie aktualnych średnich na skali zaufania i nieufności z rejestrowanymi na przełomie września i października potwierdza, iż znaczące statystycznie spadki odnotowali politycy związani z opcją rządzącą, a przede wszystkim najważniejsze jej postaci, czyli Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, oraz jeden z liderów Konfederacji – Krzysztof Bosak. Poprawa notowań polityków opozycyjnych w ujęciu średnich na skali jest natomiast nieistotna statystycznie — przedstawił CBOS.

źródło: wpolityce.pl

(Visited 305 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj