Uważam, że przyszły rząd – złożony z ugrupowań demokratycznych – nie wróci do sprawy reparacji od Niemiec – uważa poseł Grzegorz Schetyna, który był gościem na antenie radia RMF FM. Były przewodniczący PO odniósł się do tematu reparacji wojennych.

– Uważam, że przyszły rząd – złożony z ugrupowań demokratycznych – nie wróci do sprawy reparacji wojennych od Niemiec – ocenił polityk PO.

Polska a reparacje od Niemiec

W czwartek dowiemy się o kwocie reparacji wojennych, którą nasz kraj powinien otrzymać od Niemiec. Nad opracowaniem jej pracowali eksperci ,historycy, archiwiści i rzeczoznawcy.

W opracowaniu znalazły się przede wszystkim: opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych; dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacyjną; rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi.

W ocenie Grzegorza Schetyny proces ten „jest tylko grą dla polityki wewnętrznej”.

– Potrzebujemy odbudowy relacji z Niemcami i wspólnej walki o to, żeby Niemcy były dla Polski partnerem, a nie wrogiem czy przeciwnikiem, tak jak chce tego Prawo i Sprawiedliwość. Uważam, że dzisiaj kwestia reparacji jest zamknięta – dodawał gość RMF FM.

Przeczytaj również:  Jest wyrok ws. zabójstwa prezydenta Adamowicza. Szokujące zachowanie sprawcy w sądzie

– To jest krytyczna, kluczowa kwestia – nasze relacje z Niemcami dzisiaj i po wygranych wyborach. Od tego zależy przyszłość Unii Europejskiej i nasza pozycja we Wspólnocie. Uważam, że te fatalne stosunki z RFN muszą być odbudowane. Chcemy wrócić i wrócimy do tego, żeby Trójkąt Weimarski, czyli Paryż – Berlin – Warszawa, miał wpływ na politykę europejską. Jeżeli nie zaakceptujemy tej decyzji, to powinniśmy się zwrócić do Putina. To jest adresat naszych roszczeń – wyjaśniał polityk PO.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk nie chce przeciwników aborcji na listach PO: „To macie zagwarantowane”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiadomo, co Putin napisał w liście skierowanym do rodziny zmarłego Gorbaczowa

źródło: RMF FM

(Visited 110 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj