propolski.pl: Gen. Skrzypczak o sytuacji na Ukrainie

Gen. Skrzypczak przekazał pozytywne wieści dla Ukrainy: „Dojdzie do wstrząsu w Rosji”

Rosja przeszła w kolejną fazę wojny i skoncentrowała się na ofensywie w Donbasie. Najbliższe dni będą więc kluczowe dla wyniku całego konfliktu. Gen. Waldemar Skrzypczak rozmawiał z radiem RMF FM i poinformował, że Rosjanie nie zdołają już wygrać tej wojny.

Wojskowy jest zdania, że wojska rosyjskie utraciły przewagę na froncie.

– Rosjanie mieli przewagę na początku wojny. W tej chwili tej przewagi już nie mają, ponieważ potencjały się wyrównały. Wynika to z dwóch faktów: pierwszy, Rosjanie ponieśli duże straty i mają bardzo małą możliwość odtwarzania obwodów w ludziach i sprzęcie. Natomiast Ukraińcy, dzięki wyposażeniu przez zachód w nowy sprzęt, czołgi bojowe, wozy piechoty sformułowali kilkanaście nowych jednostek, które są już na froncie, właśnie między innymi na łuku donbaskim, gdzie moim zdaniem będą prowadzić skutecznie obronę – powiedział gen. Skrzypczak.

Generał nie spodziewa się sukcesu wojsk rosyjskich, przewiduje za to optymistyczne rozwiązania dla Ukrainy. Zauważył, że Ukraińcy przyjęli bardzo dobrą strategię i dokładnie przeanalizowali działania wroga.

– Moim zdaniem, za kilka dni ta operacja stanie, ponieważ potencjał uderzeniowy armii rosyjskiej się wyczerpie. Ukraińcy się do tej operacji przygotowali, Ukraińcy dobrze rozpoznali zamiary Rosjan, monitorowali cały czas położenie wojsk rosyjskich i wiedzieli, gdzie Rosjanie uderzą – podkreślił gen. Skrzypczak.

Ponadto ocenił, że klęska wojenna doprowadzi do poważnych konsekwencji dla kraju Putina. Może to być prawdziwy szok dla Rosji.

– Moim zdaniem, dojdzie do wstrząsu w Rosji, jeśli Rosjanie dowiedzą się o tym, jak ta wojna była dla Rosji kompromitująca, jaką klęskę poniosły wojska rosyjskie. To jest nawiązanie do roku 1905, kiedy Imperium Rosyjskie zostało pobite przez małą Japonię na wschodzie. To wywołało wielki wstrząs, zmiany polityczne ówczesnej Rosji, zmiany w armii, głęboką reformę armii rosyjskiej. Wydaje się, że przed tymi wyzwaniami stoi Kreml i armia rosyjska, tym bardziej, że wielu dowódców i wielu ludzi, którzy zajmują się polityką oraz wywiadem rosyjskim – w tej chwili już są w aresztach domowych, czekają na swój los. Wiemy przecież wszyscy, że Rosjanie lubują się w czystkach po takich niepowodzeniach, więc pewnie dostąpią zaszczytu czystek – wyjaśnił gen. Skrzypczak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Legutko: Wśród Niemców jest prorosyjskie nastawienie psychiczne

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Putin przyznał żołnierzom tytuł honorowy za masakrę w Buczy

źródło: RMF FM

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these