Francuskie media skomentowały powrót byłego premiera Donalda Tuska do krajowej polityki. Przekazały za AFP informację o tym, że „były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk obejmuje stanowisko szefa partii opozycyjnej PO”. Przypominają, że „dwadzieścia lat temu był współzałożycielem Platformy Obywatelskiej” i teraz „wraca na czołówkę sceny politycznej w swoim kraju”.

Jak dodano, nie jest to pierwsza nominacja, jaką otrzymał 64-letni Donald Tusk.

— Objął już przewodnictwo w Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i często pełnił rolę zjadliwego, zakulisowego komentatora polskiej polityki — przypomniano.

AFP przytoczyła słowa byłego premiera o tym, że tym razem „wrócił na 100%”. Dalej wspomina się o tym, że „w swoim przemówieniu odniósł się do ‘demona’ (zła), czyli rządzącej nacjonalistycznej, konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zarzucając jej postawienie Polski w ‘niebezpiecznej sytuacji’ poprzez wywołanie niezgody z jej partnerami w Unii Europejskiej”.

Zobacz również: „Po raz ostatni”. Jarosław Kaczyński wybrany na prezesa PiS

Jak widać francuskie media nie kryją radości z powrotu byłego szefa RE do polskiej polityki. Żywią nadzieję na spacyfikowanie fali „populizmu” na Wschodzie i podkreślają, że Tusk to przede wszystkim „wielki kibic piłki nożnej”.

— Gdy był przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019, zajmował się kryzysami, począwszy od migracji i sytuacji gospodarczej Grecji, aż po trudne negocjacje w sprawie Brexitu — podaje dalej AFP.

Zobacz również: Mentzen ostro o segregacji sanitarnej: „Na świecie toczy się walka”

Francuzi zwrócili uwagę na pewną kwestię, która jawi się jako „niepewność”. Pojawiła się ona w przededniu, „po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, finalista ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, powiedział, że jest gotowy do objęcia przewodnictwa”. Na koniec poznajemy opinię posła Tyszkiewicza, który podsumowuje, że Tusk „będzie świetny”. Tylko czy wszyscy są takiego samego zdania?

źródło: nczas.com

(Visited 1 467 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj